Na hlavný obsah

Ako sa fáma o jedení mačiek a psov imigrantmi dostala z internetu do prezidentskej debaty?

Hovoril o nej exprezident Donald Trump.

Ako sa fáma o jedení mačiek a psov imigrantmi dostala z internetu do prezidentskej debaty?
Bývalý americký prezident a súčasný republikánsky kandidát na prezidenta Donald Trump. Foto: TASR/AP

Objavila sa v anonymnom facebookovom príspevku, potom sa jej chopili vplyvní komentátori a čoskoro ju v televíznej debate použil bývalý americký prezident Donald Trump.

Takto sa za pár dní rozšírilo nepodložené tvrdenie, že prisťahovalci v jednom americkom meste jedia ľuďom domáce zvieratá. Príbeh „rasistickej ohováračky“ analyzoval v článku denník The Washington Post (WP).

„V Springfielde jedia psy! Tí ľudia, čo prišli, jedia mačky! „povedal Trump v pasáži venovanej imigračnej politike v utorkovej (10. 9.) debate s viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Keď mu moderátor David Muir pripomenul, že miestne úrady žiadnu takúto informáciu nepotvrdili, odvetil: „Ale ja som videl ľudí v televízii (…), že im vzali psa. „

Jeho slová prišli krátko po tom, ako komentátori naklonení exprezidentovi a niektorí politici začali zdieľať príbeh, že v Springfielde v štáte Ohio ľuďom kradnú maznáčikov prisťahovalci z Haiti.

Polícia nemá žiadne vierohodné informácie

„Nariekanie založené na nesúrodých príspevkoch zo sociálnych sietí, ktoré sa opierali o fotografie a príbehy z miest ďaleko od Springfieldu, sa za niekoľko dní vyvinulo v zvrátené a demagogické oznámenie, ktoré Trump v rozprave predložil desiatkam miliónov divákov,“ napísal denník WP.

Podľa spoločnosti NewsGuard, ktorá mapuje šírenie dezinformácií, zrejme fáma začala pri príspevku v uzavretej facebookovej skupine s názvom Springfield Ohio Crime and Information.

Oznámenie anonymného autora uvádza, že imigranti obesili na strome mačku dcére jedného kamaráta, „akoby ste to urobili pri porciovaní jeleňa, a krájali si ju na jedlo“. Užívateľ dodal, že to isté sa deje s kačicami a husami z miestneho parku.

Cez víkend začali snímku príspevku šíriť užívatelia ďalších platforiem vrátane účtov, ktoré bežne používajú rasistické výrazy, napísal WP. Istý účet na sociálnej sieti X s takmer tromi miliónmi sledujúcich v komentári pod snímkou napísal, že do Springfieldu „dopravili“ 20-tisíc imigrantov z Haiti a „teraz miznú kačice a domáci maznáčikovia“.

Niektorí komentátori do príbehu zahrnuli video, v ktorom polícia zatýka ženu tmavej pleti kvôli podozreniu, že zabila a zjedla mačku. Tento incident z minulého mesiaca sa však odohral v stovky kilometrov vzdialenom Cantone, píše WP.

Iná verzia využívala fotografiu černocha, ktorý na ulici nesie mŕtvu hus, ani tento záber ale nebol zo Springfieldu a neobsahoval žiadny dôkaz o tom, že by vyfotený muž bol z Haiti.

Springfieldská polícia v pondelok (9. 9.) na vývoj reagovala vyhlásením, že nedostala žiadne „vierohodné správy“ o útokoch prisťahovalcov na maznáčikov.

V meste je cítiť napätie

V ten istý deň už správu ďalej šírili politici Republikánskej strany vrátane senátora a Trumpovho kandidáta na viceprezidenta J. D. Vancea. „Správy teraz ukazujú, že ľuďom unášajú a jedia maznáčikov ľudia, ktorí by v tejto krajine nemali byť,“ uviedol.

Do Springfieldu, kde v roku 2020 žilo asi 60-tisíc ľudí, sa za posledné roky legálne prisťahovalo okolo 15-tisíc ľudí z Haiti, ktoré je jednou z najchudobnejších krajín sveta. Spojené štáty pre tamojšiu politickú krízu ponúkajú Haiťanom špeciálny imigračný program a úrady v Springfielde v tejto súvislosti prisťahovalcov lákali na lacné bývanie a voľné pracovné miesta.

Americké médiá opisujú, že prílev nových obyvateľov pomohol niektorým miestnym podnikom, tiež ale v meste vytvára problémy.

Miestnou komunitou otriasol najmä vlaňajší incident. Prisťahovalec z Haiti šoférujúci bez vodičského preukazu narazil do školského autobusu a spôsobil smrť 11-ročného chlapca. Mesto sa tiež začalo sťažovať, že nárast populácie vytvoril príliš veľký tlak na jeho infraštruktúru.

Po rozšírení fámy o domácich maznáčikoch je v Springfielde citeľné napätie, uviedla spravodajkyňa televízie NBC News. Jeden z prisťahovalcov, ktorý pracuje na stavbe, v rozhovore povedal, že od kolegov dostáva otázky, či je mačky.

Šéf komunitného centra podporujúceho Haiťanov potom opísal, že mu volal vystrašený kamarát, ktorý sa pýtal, či teraz bude musieť odísť.

Úrady a médiá v meste vo štvrtok (12. 9.) dostali vyhrážky bombovým útokom, čo viedlo k evakuácii štyroch administratívnych budov a dvoch škôl, oznámila miestna polícia. Vedenie mesta oznámilo tiež uzavretie radnice. Či boli nahlásené bomby skutočné a či incident nejako súvisel s tvrdeniami o migrantoch, nebolo podľa médií ihneď jasné.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet