Na hlavný obsah

Časť koaličných poslancov vyzýva na prehodnotenie sprísnených opatrení

Upozorňujú na možnú protizákonnosť niektorých opatrení v Bratislavskom kraji.

Časť koaličných poslancov vyzýva na prehodnotenie sprísnených opatrení
Diváci majú na sebe rúška a sedia v odporúčaných odstupoch počas koncertu. Foto: Matilde Campodonico/AP/SITA

Skupina koaličných poslancov Národnej rady (NR) SR za SaS a Za ľudí spolu s niekoľkými právnikmi v pondelok (14.9.) zaslali list hlavnému hygienikovi SR Jánovi Mikasovi a poverenému bratislavskému regionálnemu hygienikovi Stanislavovi Dubovi.

Vyzývajú ich na prehodnotenie opatrení voči kultúrnym a športovým podujatiam a upozorňujú na ich neprimerané dosahy na niektoré skupiny obyvateľstva.

Za najväčší problém považujú ich plošnosť, a teda nemožnosť organizovať ani také akcie, ktoré by boli z epidemiologického hľadiska relatívne bezpečné. „Domnievame sa, že predovšetkým pre profesionálne organizované podujatia s pevne danými a označenými miestami na sedenie, kde by boli dodržané prísne hygienické opatrenia, nie je dôvod obmedzovať ich na maximálne 50 účastníkov v interiéri, respektíve 100 účastníkov v exteriéri, a že takéto obmedzenie je z právneho hľadiska neprimeraným zásahom štátu do práva podnikať, vlastníckeho práva, práva vykonávať zárobkovú činnosť a práva zhromažďovať sa,“ napísali.

Za neakceptovateľné označili nielen to, že sa nezohľadňuje charakter podujatí, ale ani kapacita miesta ich konania.

„Toto opatrenie tak môže byť protiústavné, pretože existuje aj iné opatrenie, ktoré by rovnako efektívne zabezpečilo dosiahnutie legitímneho cieľa, ktorým je ochrana verejného zdravia pred šírením COVID-19, ale zároveň by bolo menej zasahujúce do základných práv,“ skonštatovali.

Upozorňujú aj na možnú diskrimináciu v prípade, ak sa bohoslužby, cirkevné akcie a obrady budú posudzovať inak ako ostatné podujatia a nebudú pre ne platiť rovnaké obmedzenia. „Právo verejne prejavovať svoje náboženstvo pritom nemôže byť zvýhodnené pred skupinou hospodárskych, sociálnych a kultúrnych práv,“ dodali.

Obávajú sa tiež možných obrovských ekonomických dosahov na umelcov, športovcov, organizátorov, ale tiež na gastronomické prevádzky.

Ako príklad uviedli Rakúsko, kde môže byť na podujatiach maximálne 1 500 ľudí v interiéri a 3 000 v exteriéri, pokiaľ ide o profesionálne organizované podujatia s pevne danými a označenými miestami na sedenie.

Od pondelka 14. septembra je v Bratislavskom kraji zakázané organizovať hromadné podujatia nad 100 osôb v exteriéri a nad 50 osôb v interiéri s výnimkou, ak budú mať všetci účastníci negatívny výsledok testu na COVID-19 nie starší ako 12 hodín. Rovnako sa zakazujú organizovať hromadné podujatia v čase od 23.00 do 06.00 nasledujúceho dňa. Výnimku z tohto zákazu majú svadby s celkovým počtom účastníkov do 30 osôb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko