Na hlavný obsah

Maltský minister si písal s obvineným z prípravy vraždy novinárky

Člen vlády na svoju obranu uviedol, že Malta je malá krajina a každý každého pozná.

Maltský minister si písal s obvineným z prípravy vraždy novinárky
Na snímke vrak auta poprednej maltskej blogerky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktoré vybuchlo v októbri 2017. Foto: TASR/AP

Maltský minister spravodlivosti si vymenil stovky správ v aplikácii WhatsApp s mužom obvineným z prípravy vraždy novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, napísala v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na miestne médiá.

Denník Times of Malta vo svojom článku píše, že minister spravodlivosti Edward Zammit Lewis a podnikateľ Yorgen Fenech si vymenili približne 700 správ medzi januárom a októbrom 2019.

Fenecha v novembri 2019 zatkli a obvinili v súvislosti s vraždou Caruanovej Galiziovej. Minister správy nepopiera. Pre Times of Malta uviedol, že s Fenechom prestal komunikovať „dlho pred tým„, ako ho zatkli.

„Každý každého pozná“

Dodal, že s ním nemal nijaký obchodný vzťah. Zammit Lewis ešte v júli povedal, že s Fenechom „nemá nijaký vzťah„, hoci ho osobne pozná. „Je to malá krajina, každý pozná každého,“ bránil sa v júli.

Správy sa vyšetrovateľom podarilo získať z Fenechovho telefónu.

Prokuratúra by ich ako dôkaz mala súdu predložiť v októbri.

Spoločná četová skupina

Fenech takisto vyšetrovateľom povedal, že mal na WhatsAppe spoločnú skupinu s bývalým premiérom Josephom Muscatom a šéfom Muscatovej kancelárie Keithom Schembrim.

Na archívnej snímke zo 4. apríla 2016 maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/APFoto: SITA/AP

Práve Schembri je podľa Fenecha skutočným objednávateľom novinárkinej vraždy. Muscat to podľa podnikateľa vedel a snažil sa zamiesť stopy. Obaja muži tieto obvinenia odmietajú.

Caruanová-Galiziová sa ako novinárka venovala korupcii v tamojšej vláde. V októbri 2017 bola zavraždená.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet