Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Na Krásnej Hôrke sa pracuje, odkazuje ministerka Milanová

Oprava požiarom zničeného hradu bude trvať viac ako desať rokov.

Na Krásnej Hôrke sa pracuje, odkazuje ministerka Milanová
Ministerka kultúry SR Natália Milanová počas kontrolného dňa na hrade Krásna Hôrka nad obcou Krásnohorské Podhradie pri príležitosti revitalizácie národnej kultúrnej pamiatky v súvislosti s vypuknutím rozsiahleho požiaru na hrade v roku 2012. Foto: SITA

Na hrade Krásna Hôrka je ešte veľa roboty a času je už veľmi málo. Uviedla to ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) počas kontrolného dňa tejto národnej kultúrnej pamiatky.

„Z toho, čo sa plánuje urobiť, teda vrátiť hrad do podoby približne z roku 1903 až 1905, to sú veci, ktoré sa nedajú robiť zo dňa na deň. Možno verejnosť vníma to, že Krásna Hôrka sa dlho ako keby nemenila, ale pravda je taká, že práce sa odohrávajú v jej vnútri, kam má len málo ľudí prístup,“ povedala ministerka.

Dodala, že by preto chcela vyslať signál, že na Krásnej Hôrke sa pracuje a ešte sa bude pracovať. „Ak by do roku 2024 bola otvorená, aspoň z nejakej časti, tak si myslím, že by sa nám podaril kus roboty,“ zdôraznila Milanová.

Ministerka kultúry Milanová (štvrtá sprava) počas kontrolného dňa na hrade Krásna Hôrka v interiéri rekonštruovaného hradu.
Ministerka kultúry Milanová (štvrtá sprava) počas kontrolného dňa na hrade Krásna Hôrka v interiéri rekonštruovaného hradu.Foto: SITA
Foto: SITAFoto: SITA

Za prospešné považuje vypracovanie novej architektonickej štúdie obnovy hradu. „Štúdia, ktorá bola urobená ako prvá, bola problematická a aj ona spôsobila toto zdržanie, ktorému čelíme. Je tu však nový projekt, je lepší ako ten predtým. Je podľa mňa realizovateľnejší a prospešnejší pre hrad,“ podotkla.

Komplexný projekt obnovy Krásnej Hôrky a jej okolia po požiari z roku 2012 je podľa Slovenského národného múzea (SNM) najrozsiahlejším v histórii hradu, pričom nejde len o zjednodušený návrat do stavu pred požiarom. „Projekt počíta aj s odstránením nevhodných zásahov do pamiatky realizovaných v rokoch 1956 – 1989, ktoré výrazne poškodili  autenticitu pamiatky,“ konštatovalo SNM.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko