Na hlavný obsah

Nákaza v Lipanoch. Koronavírus majú klienti aj pracovníci domova dôchodcov

Dohromady sa infikovalo 27 ľudí.

Nákaza v Lipanoch. Koronavírus majú klienti aj pracovníci domova dôchodcov
Ilustračné foto. Foto: TASR

V Dome pokojnej staroby v Lipanoch testovaním zistili ochorenie COVID-19 u devätnástich klientov a ôsmich zamestnancov. Podľa vedúcej zariadenia Jany Koľovej nikto z chorých nevykazuje známky respiračného ochorenia.

„V pondelok (14. 9.) nás prvý raz testovali RT-PCR testmi a popoludní sme sa dozvedeli, že osem zamestnancov a 19 prijímateľov sociálnych služieb má pozitívny výsledok. Všetci klienti, ktorí majú pozitívny výsledok, ako aj zamestnanci sú vo vyčlenených priestoroch zariadenia. Dodržiavame prísne protiepidemiologické opatrenia. O ostatných prijímateľov sa stará personál, ktorý má negatívne výsledky,“ uviedla Koľová s tým, že zariadenie má celkovo 59 klientov.

Podľa Cyrila Korpesia, riaditeľa Arcidiecéznej charity (ADCH) Košice, pod ktorú spomenuté zariadenie patrí, do všetkých zariadení posielajú materiály s opatreniami, ktoré vydáva vláda alebo hlavný hygienik.

„Ľudí, ktorí sa teraz v Lipanoch starajú o 59 klientov, považujem za novodobých hrdinov. Ani nie polovica personálu ostala v karanténe a už desať dní sa stará o klientov. Pritom aj oni dostali nový koronavírus. Nemali tam ubytovanie, museli si ho zriadiť z niekoľkých izieb a niektorí spia na chodbách,“ skonštatoval Korpesio s tým, že zariadenie je v desaťdňovej karanténe od soboty (5. 9.) z dôvodu podozrenia na výskyt ochorenia COVID-19. V ostatných zariadeniach, ktorých zriaďovateľom je ADCH Košice, je podľa Korpesia situácia nateraz pokojná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny