Tohtoročná Tour de France má prekvapivého, ale zaslúženého víťaza. Na triumf 21-ročného Slovinca Tadeja Pogačara sa uznanlivo vyjadrili mnohé bývalé i súčasné hviezdy svetovej cyklistiky a predpovedajú mu skvelú budúcnosť. V Slovinsku považujú duel Pogačara s Primožom Rogličom za najkrajší v tamojšej športovej histórii.
Všetko zmenil v závere
Vlani v decembri v Prezidentskom paláci v Ľubľane dekorovali Rogliča cenou pre športovca roka v Slovinsku. Na otázku redaktora TASR, aký má cieľ v novej sezóne, odpovedal, že sa chce pokúsiť na Tour o čo najlepší výsledok. Svoje predsavzatie splnil, vystúpil na druhé miesto pri dekorovaní v Paríži, ale spôsob, akým prišiel o triumf, zarezonoval po celom svete. Roglič sa do žltého dresu obliekol po 9. etape a na sebe ho mal až do predposlednej.
Dvadsiata etapa zásadne zmenila celú Tour. Časovka s cieľom na La Planche des Belles Filles premiešala celkové poradie a v tíme UAE sa po nej rozpútali veľké oslavy. Pogačar strácal pred etapou na lídra Rogliča 57 sekúnd. Na domácom šampionáte bol v časovke Pogačar lepší od Rogliča o 9 sekúnd, jeho prípadný triumf by preto neprekvapil. Pogačar však napokon famóznou jazdou nadelil konkurentovi minútu a 56 sekúnd. A Rogličov tímový kolega Tom Dumoulin po dojazde Pogačara iba neveriacky krútil hlavou.
Dve slovinské vlajky
Prirodzene, najväčší ohlas mala tohtoročná Tour v Slovinsku. Pri záverečnom defilé viali v Paríži na stožiaroch dve slovinské vlajky. „Je to jeden z veľkých športových úspechov a nie je to len o súťažení. Zahŕňa to aj vzájomnú úctu športovcov. Aj keď boli konkurenti, Pogačar a Roglič hájili slovinské farby tým najkrajším a čestným spôsobom. Dokázali tiež, že patria medzi najväčších športovcov v slovinskej histórii. Vždy mali k sebe veľmi korektný prístup, zdravili sa a vzájomne sa povzbudzovali. To v individuálnych športoch medzi konkurentmi zvyčajne nevidíme,“ citoval portál delo.si Toma Levovnika, zakladajúceho člena Slovinského olympijského výboru.
Pogačar bol sviežejší, myslí si Merckx
Tour vďaka mladému Slovincovi napísala jeden z najpamätnejších príbehov v jej histórii. Úžasne naň hľadeli nielen fanúšikovia, ale aj osobnosti cyklistiky. Legendárny Eddy Merckx, považovaný za najlepšieho cyklistu histórie, sa však okrem ód na adresu Pogačara zameral hlavne na kritiku taktiky tímu okolo Rogliča.
„Jumbo-Visma sa hral s ohňom, keď dovolil osamelému jazdcovi Pogačarovi byť úplne po ich boku až do predposlednej etapy. To, že Roglič prehral, je chybou taktiky tímu. Spýtajte sa mojej ženy a priateľov. Každému som povedal, že pochybujem, že na spoľahlivé víťazstvo postačuje náskok 57 sekúnd pred časovkou. Pogačar nemohol útočiť na Jumbo v etapách, čakal iba na chronometer. A Rogličov tím mu to umožnil. Aj keď boli dosť silní, aby si pred časovkou zabezpečili väčšiu výhodu agresívnejšou taktikou. Pogačar má 21 rokov, bol oveľa sviežejší ako Roglič. Na Pogačara v Jumbo-Visma jednoducho zabudli a teraz sa poučili. Spomeňte si na vlaňajšiu Vueltu, kde už Pogačar ukazoval svoju silu,“ hovoril Belgičan v rozhovore pre L’Equipe.
Armstrong: Jeden z najlepších výkonov v cyklistike
Kým Merckx ostro kritizoval taktiku Jumbo-Visma, iné osobnosti z histórie svetovej cyklistiky sa zamerali, predovšetkým, na úžasný výkon Pogačara, ktorý označujú už teraz viacerí za jeden z najpamätnejších v histórii tohto športu.
Robbie McEwen (víťaz 12 etáp na TdF): „Bola to najvzrušujúcejšia a najprekvapujúcejšia časovka, akú som kedy videl a komentoval.“
Michal Kwiatkowski (majster sveta z roku 2013): „V roku 2020 nemôže nikto nič garantovať. Bolo to bláznivé finále, úžasný víťaz!“
Lance Armstrong (niekdajší sedemnásobný víťaz TdF, ktorému odňali tituly pre doping): „Bol to jeden z najlepších výkonov, ktoré som kedy v cyklistike videl. Absolútne neuveriteľné víťazstvo.“
Geraint Thomas (celkový víťaz TdF 2018): „Klobúk dolu pred Pogačarom. Časovku zajazdil neskutočne. Ale zároveň je mi veľmi ľúto Rogliča a celého Jumba. Boli na Tour skvelí a prehrali tým najhorším možným spôsobom.“