Stanley Cup privezie na Slovensko Černák, Tampa vyhrala v šiestom zápase

Sekerov Dallas v poslednom zápase sezóny prehral 0:.2

Hokejista Tampy Nikita Kučerov dvíha nad hlavu Stanleyho pohár po výhre 2:0 v šiestom zápase finále play off NHL proti Dallasu Stars. Foto: TASR/AP

Hokejisti Tampy Bay získali druhýkrát v histórii Stanleyho pohár. V noci na utorok zvíťazili v šiestom súboji finále play off NHL nad Dallasom 2:0 a v celej sérii triumfovali 4:2 na zápasy. V drese Lightning oslavuje aj Erik Černák, 23-ročný obranca sa stal desiatym Slovákom, ktorý zdvihol nad hlavu slávny pohár

Blesky“ poslal v 13. minúte do vedenia v presilovke Brayden Point, v 28. minúte poistil triumf Blake Coleman. Oporou Lightning bol ruský brankár Andrej Vasilevskij, ktorý zneškodnil všetkých 22 striel súpera a udržal si čisté konto. Po záverečnej siréne tak kapitán Tampy Steven Stamkos zdvihol nad hlavu majstrovský pohár, následne ho odovzdal švédskemu obrancovi Victorovi Hedmanovi, ako tretí trofej dostal do rúk veterán Brayden Coburn, ktorý vo finále nenastúpil. Stamkos pre zranenie v dolnej časti tela nemohol pomôcť spoluhráčom v šiestom finálovom zápase, v celej vyraďovačke odohral iba necelé tri minúty v treťom finálovom súboji, stihol však počas nich streliť gól.

Tampa vybojovala druhú majstrovskú trofej v histórii, premiérovo ju dobyla v roku 2004, keď sa z jej zisku tešil aj slovenský útočník Martin Cibák. Dallas si bude musieť na zisk svojho druhého pohára počkať, v drese Stars sa predstavil aj slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý rovnako ako Černák nastúpil premiérovo vo finále play off.

finále play off NHL (Edmonton)
šiesty zápas:
DALLAS STARS – TAMPA BAY LIGHTNING 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Góly: 13. Point (Kučerov, Hedman), 28. Coleman (Paquette, Maroon). Rozhodovali: Sutherland, McCauley – MacPherson, Kovachik, vylúčení: 3:3, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, strely na bránku: 22:29, bez divákov.

Dallas: Chudobin – Klingberg, Lindell, Heiskanen, Oleksiak, Hanley, SEKERA – Radulov, Pavelski, Benn – Perry, Seguin, Kiviranta – Gurianov, Dowling, Janmark – Caamano, Dickinson, Cogliano. Tréner: R. Bowness

Tampa Bay: Vasilevskij – Shattenkirk, Hedman, ČERNÁK, Sergačov, Bogosian, McDonagh – Kučerov, Point, Palát – Johnson, Cirelli, Killorn – Coleman, Gourde, Goodrow – Volkov, Paquette, Maroon. Tréner: J. Cooper

/konečný výsledok série: 2:4, Tampa získala Stanleyho pohár/

Hlasy po zápase:

Brayen Point, autor prvého gólu Tampy: „Tento tím má obrovské sebavedomie. Má výborný trénerský tím, ak dodržiavame stanovený herný systém, tak sme nezdolateľní. Máme výnimočný kolektív, ktorý tvrdo bojoval, aby dosiahol tento úspech. Som hrdý na hráčov. Teraz nás čakajú oslavy.“

Victor Hedman, obranca Tampy a držiteľ Conn Smythe Trophy pre MVP play off: „Splnil sa mi sen. Čo sme ako tím dokázali v bubline, je niečo neuveriteľné. Máme neskutočné mužstvo, každý jeden hráč v tíme má podiel na tomto triumfe. Som taký šťastný.“

Steven Stamkos, kapitán Tampy: „Je to jeden z najkrajších pocitov, aké môže športovec vo svojej kariére zažiť. Som taký hrdý na tento tím. Splnil sa mi sen. Chvíle v bubline boli zábavné, i keď som nemohol hrať. Som pyšný na toto mužstvo.“