Na hlavný obsah

Štát nemôže kňazom zakázať verejné omše, tvrdí hovorca biskupov

Nariadiť kňazom, aby verejne neslávili sväté omše, môžu len biskupi.

Štát nemôže kňazom zakázať verejné omše, tvrdí hovorca biskupov
Slávenie svätej omše v prázdnom kostole sa stalo pre mnohých veriacich symbolom najprísnejších protepandemických opatrení. Foto: AP/SITA

Štát nemôže kňazom zakázať verejné slávenie svätých omší bez súhlasu biskupov. V reakcii na avizovaný zákaz športových, kultúrnych či firemných podujatí vrátané omší to uviedol hovorca Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Martin Kramara.

„Z ohláseného opatrenia, ktorého súčasťou by malo byť plošné rušenie bohoslužieb, sme prekvapení, keďže cirkvám bolo prisľúbené, že ak dodržia sprísnené opatrenia, bude pre ne platiť takzvaný semafor navrhnutý odborníkmi,“ uviedol Kramara. Podotkol, že o rušení bohoslužieb s cirkvami nik nehovoril a vzhľadom na ostatné opatrenia sa nejaví ako primerané.

„Snažíme sa komunikovať s predstaviteľmi štátu, aby sa daná vec objasnila. Nariadiť kňazom, aby sa prestalo verejne sláviť, samozrejme, môžu len biskupi. Takú vec štát nemôže urobiť bez ich súhlasu,“ poznamenal hovorca KBS.

Katolícka cirkev sa správala zodpovedne

Bývalý sekretár KBS Anton Ziolkovský na sociálnej sieti uviedol, že katolícka cirkev pristupovala k opatreniam od začiatku veľmi zodpovedne. Poznamenal, že už zatvorenie kostolov na Veľkú noc bola  mimoriadne veľká skúška. Riešenie vidí v opätovnom návrate omší pre seniorov, väčších rozstupoch alebo v šachovnicovom sedení.

https://www.facebook.com/knazantonziolkovsky/posts/213821876744816

„Nerušme verejné bohoslužby. Takéto rozhodnutie je veľmi necitlivé. Predpokladám, že medzi tými, ktorým na viere záleží, vyvolá skôr hnev ako porozumenie,“ povedal Ziolkovský.

O zatváraní nevedeli ani evanjelici

Zbor biskupov evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku v tejto súvislosti uviedol, že informácie ani náznaky o tom, že by mali byť služby Božie opäť zakázané, nedostali.

„Vnímame vážnosť situácie, v žiadnom prípade ju nechceme podceniť a spôsobiť verejnosti alebo jednotlivcom problémy,“ podčiarkli vo svojom stanovisku. Uviedli, že veriaci dodržiavali usmernenia, vypracované pre konanie bohoslužieb podľa COVID semaforov.

„Nechceme byť nadradenou skupinou v spoločnosti, to v žiadnom prípade. Ale vnímame vaše sklamanie ako veriacich, keď vidíte, že reštaurácie, pohostinstvá, bary či diskotéky, ale aj fitnescentrá môžu svoje dvere nechať otvorené, pričom váš kostol je zamknutý a stretávanie sa v ňom predstavuje riziko,“ uviedol zbor biskupov ECAV na Slovensku vo svojom stanovisku. Zároveň poukázali, že sa snažia diskutovať s kompetentnými a žiadať nejakú formu zmiernenia tohto opatrenia.

Hromadné podujatia budú na Slovensku od októbra zakázané. Výnimkou budú obrady sobášov, pohrebov, krstov, zasadnutí orgánov verejnej moci či podujatia, kde budú všetci negatívne otestovaní, ktorých test nebude starší ako 12 hodín. Zakázať by sa mali aj športové, kultúrne či firemné podujatia, rovnako podujatia cirkevného charakteru.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko