Na hlavný obsah

Súdna rada navrhne Čaputovej, aby odvolala 82 sudcov starších ako 65 rokov

Prezidentka môže návrh odvolať.

Súdna rada navrhne Čaputovej, aby odvolala 82 sudcov starších ako 65 rokov
Na snímke predseda Súdnej rady SR Ján Mazák. Foto: TASR/ Jakub Kotian

Súdna rada SR navrhne prezidentke SR Zuzane Čaputovej odvolať 82 sudcov, ktorí dosiahli vek 65 rokov a viac. Návrh schválila rada na utorkovom (22.9.) zasadnutí jednomyseľne, 16 hlasmi prítomných.

Ako priblížil predkladateľ návrhu, predseda Súdnej rady SR Ján Mazák, cieľom je odstrániť a napraviť protiprávny stav. Pripomenul, že Súdna rada v minulosti selektívne predkladala na odvolanie prezidentovi sudcov nad 65 rokov.

Prezidentka môže na návrh Súdnej rady SR sudcu odvolať, rada však návrh predložiť musí. Nenavrhnutie niektorých sudcov považuje za diskriminačné.

Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová.Foto: TASR/ Martin Baumann
Foto: TASR/ Martin Baumann

Zemetrasenie nenastane, verí Mazák

Vznikla situácia, keď naraz desiatky sudcov, aj aktívnych aj neaktívnych, ktorí majú prerušený výkon, sme museli predložiť prezidentke SR. Je na nej, či teraz siahne k právnym prostriedkom a odvolá týchto sudcov, alebo či uváži niektoré dôvody hodné osobného zreteľa tak, ako to avizovala vo svojom vyhlásení k môjmu návrhu,“ komentoval po voľbe Mazák.

Predseda Súdnej rady SR si nemyslí, že na súdoch nastane „zemetrasenie“ pre nedostatok sudcov. „Vyvinieme všetko úsilie, aby prezidentka pochopila, že v niektorých prípadoch by okamžité odvolanie sudcu spôsobilo poruchu v činnosti konkrétneho súdu alebo konkrétnych senátov,“ načrtol, ako vyriešiť „prekleňovacie“ obdobie.

Niektoré súdy bez limitov?

Ako poznamenal Mazák v súvislosti s navrhovanými zmenami veku odchodu sudcov, na všeobecných súdoch by mohla byť na hranici 70 rokov a na Najvyššom súde SR a Ústavnom súde SR bez vekového limitu.

V minulosti sa o odchádzajúcich sudcoch rozhodovalo jednotlivo. Bývalá predsedníčka Súdnej rady SR Lenka Praženková povedala, že postupovala tak, ako to bolo ustálené dovtedy, teda vychádzali z rozhodnutí ústavného súdu. „Nemyslím, že by sme postupovali v rozpore zo zákonom,“ podotkla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko