Na hlavný obsah

Začína sa hľadanie nového generálneho prokurátora

Parlament bude nového šéfa generálnej prokuratúry voliť na novembrovej schôdzi.

Začína sa hľadanie nového generálneho prokurátora
Nový generálny prokurátor nahradí vo funkcii bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorému sa 10. augusta skončilo funkčné obdobie. Aktuálne ho zastupuje Viera Kováčiková. Foto: Pavol Zachar/TASR

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Juraj Šeliga (Za ľudí) apeluje na oprávnené inštitúcie, aby nominovali kandidátov na post šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR do výberového procesu. Najlepšieho z nich na funkciu generálneho prokurátora podľa neho vyprodukuje len férová súťaž najlepších kandidátov.

„Chceme vyzvať všetkých odborne a morálne zdatných kandidátov, a hlavne subjekty, ktoré majú právo navrhovať týchto kandidátov, aby ich nominovali do výberového procesu. Čím viac kvalitných kandidátov a kandidátok bude, tým je to lepšie pre celý výber,“ skonštatoval Šeliga. Deklaroval, že nič nie je dopredu dohodnuté a že kľúčovými prvkami budú verejné vypočutie, morálne kvality, odbornosť a plán na rozvoj generálnej prokuratúry.

Rada prokurátorov si vyberie zo štyroch mien

Právnické fakulty i Rada prokurátorov SR už avizovali, že plánujú navrhnúť osobu z radov prokurátorov. Rada informovala, že zo štyroch uchádzačov, Jozefa Čentéša, Tomáša Honza, Rastislava Remetu a Jána Šantu, vyberie jedného kandidáta. Dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského (PraF UK) v Bratislave Eduard Burda pravdepodobne navrhne Čentéša.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) navrhne kandidáta len v prípade, ak bude existovať reálna šanca, že kandidát získa potrebnú väčšinu v parlamente.

Vládna koalícia v nedávno schválenej novele zákona o prokuratúre presadila návrh, aby sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR mohla uchádzať aj osoba, ktorá nie je prokurátorom. Zároveň sa rozšíril aj okruh subjektov, ktoré môžu kandidátov navrhovať.

Návrhy na kandidátov možno podávať do 9. októbra do 16.00 h. Parlament má voliť kandidáta na generálneho prokurátora na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte pred otvorením tejto schôdze chce všetkých kandidátov verejne vypočuť. Šéfa GP má následne vymenovať do funkcie prezidentka Zuzana Čaputová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko