Na hlavný obsah

Zamestnanci SŠHR sú šikanovaní, tvrdí Šubová. Rudolf si vraj drží ľudí od Kičuru

Šéf rezerv jej mal obmedzovať prístup k informáciám, on to odmieta.

Zamestnanci SŠHR sú šikanovaní, tvrdí Šubová. Rudolf si vraj drží ľudí od Kičuru
Na snímke zľava predseda Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: TASR

Predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Ján Rudolf nezvláda vedenie úradu po odbornej, morálne ani ľudskej stránke. Tvrdí to už bývala podpredsedníčka SŠHR Zuzana Šubová. Zamestnanci štátnych rezerv mali byť šikanovaní a zastrašovaní a ona sama bola zo strany predsedu vystavená ťažkému ponižovaniu. „Neustále som s ním musela bojovať. Ja som neriešila osobné animozity, ja som chcela pracovať, ale bolo mi v tom bránené,“ tvrdí Šubová. Rudolf údajne obmedzoval jej prístup k informáciám a dokonca zakazoval zamestnancom, aby jej poskytovali údaje potrebné pre jej prácu.

Vraj povyšoval ľudí od Kičuru

Ďalším problémom mala byť aj personálna politika na úrade. Kým podľa medializovaných informácií bolo snahou nového vedenia očistiť štátne rezervy od tzv. Kičurových ľudí, opak mal byť pravdou. „Drží ich tam a povyšuje ich. Je predsa nepochopiteľné, aby tam sedeli ľudia, ktorí kolaborovali s Kičurom,“ myslí si bývalá podpredsedníčka. Na úrade vraj vládne nespokojnosť bežných zamestnancov, ktorí očakávali zmenu a ona sama odmieta niesť zodpovednosť za to, čo sa tam aktuálne deje.

Šubovú znepokojila okrem iného súťaž na osobné ochranné pomôcky, v rámci ktorej ju Nadácia Zastavme korupciu upozornila, že má informácie o vopred dohodnutom víťazovi pri jednej položke. Uvedená spoločnosť napokon zákazku aj naozaj získala a bývalá podpredsedníčka sa preto snažila súťaž za približne 600 000 eur preveriť. Požadované informácie však nedostala, a to bola podľa nej „posledná kvapka“. „Je neprípustné, aby nadácia jeden a pol mesiaca dopredu vedela, ktorá firma vyhrá súťaž,“ skonštatovala.

Rudolf: Dostala všetko, čo potrebovala

Samotný predseda SŠHR Ján Rudolf vo svojej reakcii kategoricky odmietol akúkoľvek netransparentnosť. Naopak, bývalú podpredsedníčku obvinil z toho, že ho nerešpektovala a spochybňovala jeho pôsobenie. Spôsob, akým sa rozlúčila so svojím postom, označil za nemiestny a nešťastný. „Ale svedčí to o tom, ako pani Šubová funguje a ako fungovala na tomto úrade,“ podotkol Rudolf.

Odmietol tvrdenia o tom, že by podpredsedníčke bránil v práci alebo neposkytoval informácie. „Všetko, čo potrebovala k svojej činnosti, dostala,“ povedal. Vyjadril sa aj k obvineniam, že na úrade drží a dokonca povyšuje Kičurových ľudí. „Nemôžete prísť do úradu a povedať, že všetci ľudia sú Kičuroví ľudia. So všetkými ľuďmi, ktorí mali dočinenia s bývalým vedením, sme sa vysporiadali,“ odkázal šéf úradu s tým, že on ľudí posudzuje na základe výkonu. Do tretice sa predseda štátnych rezerv vyjadril aj k obvineniam v súvislosti s nákupom jednej položky cez dynamický nákupný systém. Prihlásili sa štyri firmy a síce podmienky splnila iba jedna, akúkoľvek netransparentnosť odmietol.

Sulíka mrzia osobné spory

Ministerstvo hospodárstva SR, pod ktoré štátne rezervy spadajú, reagovalo, že minister hospodárstva Richard Sulík si overoval každý podnet pani Šubovej, avšak žiadnu netransparentnosť nenašiel. „Mrzí ho, keď sa osobné spory, ktorým sa nikto nevyhne, vynášajú na verejnosť. Ján Rudolf priniesol do Správy štátnych hmotných rezerv SR transparentnosť, ktorú táto inštitúcia zúfalo potrebovala. Pani Šubovej prajeme veľa úspechov,“ uviedla v reakcii na vyjadrenia bývalej podpredsedníčky hovorkyňa rezortu Katarína Matejková.

Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv na jej vlastnú žiadosť v stredu. Vedenie SŠHR sa vymenilo v polovici mája. Úrad dovtedy dočasne riadila Lucia Gocníková po tom, ako kabinet pre podozrivé nákupy ochranných pomôcok potrebných pre boj s koronavírusom z tohto postu odvolal Kajetána Kičuru. Ten bol na čele štátnych rezerv osem rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika