Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Babiš požiadal Prymulu o rezignáciu, minister to odmietol

Minister navštívil bez rúška reštauráciu, ktorá mala byť zatvorená.

Babiš požiadal Prymulu o rezignáciu, minister to odmietol
Minister zdravotníctva ČR Roman Prymula. Foto: RTVS

Český premiér Andrej Babiš v piatok (23. 10.) požiadal ministra zdravotníctva Romana Prymulu, aby odstúpil z funkcie. Povedal, že ak tak neurobí, navrhne jeho odvolanie. Prymula odmietol rezignovať.

„Táto vec sa nemala stať,“ povedal Babiš. „Nechápem, keď žiadame od ľudí, aby dodržovali pravidlá a komplikujeme im život, tak im musíme ísť príkladom. Takáto chyba sa nedá ospravedlniť,“ uviedol. Babiš sa Prymulovi poďakoval za jeho prácu.

Minister sprvu v rozhovore pre týždenník Respekt povedal, že ak si to verejnosť želá, pokojne rezignuje. Tvrdil však, že jedinou chybou bola skutočnosť, že stretnutie opúšťal bez rúška.

Tieto slová zopakoval aj na tlačovej konferencii a vyjadril sa, že sám odstúpiť nehodlá. Ak má teda skončiť vo funkcii, Babiš musí iniciovať jeho odvolanie.

V noci na štvrtok navštívil reštauráciu Rio’s na pražskom Vyšehrade, ktorá však mala byť na základe Prymulových nariadení zatvorená. Minister sa tam stretol so šéfom poslaneckého klubu hnutia ANO Jaroslavom Faltýnkom.

Podľa Blesku reštauráciu opustil pol hodinu pred polnocou a fotografie zachytávajú, že na tvári nemal rúško. To si nenasadil ani po tom, ako nastúpil do vládnej limuzíny.

Český vicepremiér a minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) v piatok (23. 10.) ministra vyzval, aby odstúpil. Jeho rezignáciu žiadali aj viacerí opoziční poslanci. Epidemiológ Prymula sa ministrom zdravotníctva stal v septembri tohto roka po tom, ako odstúpil jeho predchodca Adam Vojtěch. Predtým pôsobil vo funkcii vládneho splnomocnenca pre vedu a výskum v zdravotníctve.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet