Na hlavný obsah

Božia ruka mu pomohla dať gól. Diego Maradona oslavuje 60 rokov

Jeho kariéru nesprevádzali len úspechy, ale aj aféry a škandály.

Božia ruka mu pomohla dať gól. Diego Maradona oslavuje 60 rokov
Na snímke z 29. júna 1986 drží kapitán Argentíny Diego Maradona nad hlavou trofej po výhre 3:2 nad Západným Nemeckom vo finále MS vo futbale v Mexico City. Foto: TASR/AP

Legendárny futbalista Diego Armando Maradona mal 15 rokov, keď debutoval v najvyššej argentínskej súťaži a v 16 rokoch už reprezentoval Argentínu.

Na majstrovstvách sveta sa prvýkrát predstavil v roku 1982 v Španielsku a o štyri roky neskôr v Mexiku už ako kapitán priviedol svoju krajinu k titulu svetových šampiónov. Jeho góly vo štvrťfinále proti Anglicku zapísali do histórie futbalu.

Maradona sa narodil 30. októbra 1960 na chudobnom predmestí Buenos Aires vo štvrti Villa Fiorita. So svojimi troma sestrami a dvoma bratmi vyrastal v skromných podmienkach a väčšinu času trávil na ulici, kde už ako malý chlapec predvádzal futbalové finesy. Jeho nadanie si práve priamo na ulici všimol tréner detského tímu Estrella Roja.

Z mládežníckeho tímu sa v roku 1976 prepracoval do klubu Argentinos Juniors a už vo veku 15 rokov hral v najvyššej argentínskej súťaži. Za Argentinos Juniors odohral 166 zápasov, v ktorých strelil 116 gólov.

Obrovská figurína legendárneho futbalistu na štadióne argentínskeho futbalového klubu Gimnasie y Esgrima La Plata, ktorou si Maradonu uctili ako nového trénera klubu v La Plate (8. septembra 2019).Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Rekordný prestup do Barcelony

Výkony v lige mu priniesli aj nomináciu do argentínskej reprezentácie, v ktorej debutoval vo februári 1977 proti Maďarsku. Prvý gól za národný tím dal proti Škótsku v roku 1979. V tom istom roku sa predstavil aj na futbalových majstrovstvách sveta hráčov do 20 rokov v Japonsku, ktoré Argentína vyhrala.

V roku 1981 prestúpil do Bocy Juniors, s klubom získal hneď vo svojej prvej sezóne ligový titul, keď v 42 dueloch nastrieľal 28 gólov. Po ligovom úspechu nechýbal Maradona ani v reprezentačnom výbere Argentíny na MS v Španielsku v roku 1982.

Argentína neobhájila titul z roku 1978, ale Maradona, ktorý odohral všetkých päť stretnutí, upútal pozornosť predstaviteľov FC Barcelona. Ako 22-ročný sa dostal za vtedy rekordnú sumu 7,6 milióna dolárov do katalánskeho veľkoklubu. V Barcelone vydržal dva roky, v sezóne 1982/1983 získal s klubom Španielsky pohár.

Španielsky klub predal Maradonu opäť rekordnú sumu viac ako 10 miliónov dolárov do SSC Neapol. Pôsobenie v talianskej najvyššej súťaži pre Argentínčana znamenalo zlaté obdobie jeho klubovej kariéry.

Diego Maradona (uprostred) počas tréningu so svojimi spoluhráčmi z SSC Neapol v horskom stredisku v strednom Taliansku. (27. júla 1984)Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Zápas, v ktorom mu prišiel na pomoc Boh

Talianskemu futbalu do jeho príchodu vládli kluby ako Inter Miláno, AC Miláno, Juventus Turín či AS Rím. Vďaka jeho fenomenálnym výkonom sa však neapolskému klubu podarilo ich dominanciu naštrbiť. Dosiahol dva ligové tituly (1987, 1990), vyhral Taliansky pohár (1987), taliansky Superpohár (1990) a v roku 1989 aj Pohár UEFA.

Maradona bol niekoľko desaťročí najlepším strelcom Neapola so 115 presnými zásahmi v 259 zápasoch. V roku 2017 ho prekonal Marek Hamšík. Súčasný kapitán slovenskej reprezentácie pred odchodom do Číny nastrieľal za SSC 121 gólov, odohral však dvojnásobnú porciu zápasov ako Maradona – 520.

Okrem klubových úspechov v Neapole sa Maradona zapísal do histórie aj na svetovom šampionáte v roku 1986. Ako kapitán priviedol Argentínu k titulu majstrov sveta, pričom v Mexiku strelil dva góly, ktoré vošli do dejín. Oba z nich dal vo štvrťfinále proti Anglicku v priebehu štyroch minút.

Prvým z nich bol moment, ktorý si svet pamätá ako Božia ruka. Sám Maradona totiž o kontroverznom góle povedal, že to bol gól, pri ktorom zahrala „trošku Maradonova hlava a trošku Božia ruka“. Druhý presný zásah dal po sóle cez polovicu ihriska, pri ktorom obohral nielen štyroch anglických obrancov, ale aj brankára Petra Shiltona.

Prvý zo slávnych dvoch gólov vo štvrťfinále MS vo futbale v Mexico City známy aj ako Božia ruka. Na snímke z 22. júna 1986 je Maradona (vľavo) a brankár Anglicka Peter Shilton.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

V kruhoch mafie a diktátorov

Maradonu však nesprevádzali len úspechy, ale aj aféry a škandály. V závere pôsobenia v Neapole mal problémy s alkoholom a kokaínom. Vynechával tréningy, dostával od klubu pokuty, priberal a strácal formu. V Taliansku sa stal kontroverznou postavou aj po zverejnení fotografií, na ktorých bol s predstaviteľmi neapolskej mafie.

Napriek problémom viedol ako kapitán Argentínu aj na MS v Taliansku v roku 1990. Tá sa dostala až do finále, v ktorom podľahla Nemecku 0:1.

Po svetovom šampionáte odišiel v roku 1992 z Neapola do španielskej Sevilly. Predstavil sa aj na MS v USA v roku 1994, ale odohral len dva zápasy, neprešiel totiž testom na efedrín. Zo Sevilly odišiel do Newell’s Old Boys, z ktorého sa po dvoch rokoch vrátil do argentínskej Bocy Juniors, za ktorú hrával do roku 1997.

Svetovú verejnosť zaujal aj priateľstvami s Hugom Chávezom či Fidelom Castrom. Naďalej priberal na váhe, preto v roku 2005 podstúpil operáciu žalúdka, po ktorej sa jeho váha čiastočne upravila.

V rokoch 2008-2010 pôsobil ako reprezentačný tréner Argentíny, s ktorou sa v roku 2010 predstavil aj na MS v Juhoafrickej republike, kde po štyroch víťazstvách mužstvo prehralo vo štvrťfinále s Nemeckom 0:4.

Maradona oslávi narodeninový deň v domácej karanténe, keďže jeden z jeho blízkych spolupracovníkov javil príznaky ochorenia COVID-19. Argentínsky futbalový velikán a súčasný tréner klubu Gimnasia y Esgrima La Plata totiž patrí do rizikovej skupiny ľudí. Má nielen nadváhu, ale počas svojho života prekonal dva infarkty a ochorel aj na hepatitídu.

Maradona (vpravo) vykrikuje pokyny svojim zverencom počas futbalového zápasu medzi Gréckom a Argentínou na juhoafrických majstrovstvách sveta vo futbale. (22. júna 2010)Foto: TASR/AP
Foto: TASR/AP

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport