Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Desaťdňová karanténa môže ohroziť zásobovanie obchodov, upozorňujú potravinári

Varujú pred výrazným výpadkom zamestnancov.

Desaťdňová karanténa môže ohroziť zásobovanie obchodov, upozorňujú potravinári
Ilustračná snímka Foto: TASR

Navrhovaná desaťdňová karanténa ľudí, ktorí sa nezúčastnia celoplošného testovania na COVID-19, môže ohroziť zásobovanie štátu potravinami. Konštatovala to v stredu (21. 10.) Potravinárska komora Slovenska (PKS). Komora preto vyzvala vládu, aby zabezpečila bezproblémové fungovanie kritických odvetví vrátane potravinárstva.

„Bezproblémové a plynulé zásobovanie potravinami je kľúčové pre riadne fungovanie štátu. V súvislosti so zverejnením plánu celoplošného testovania však vzniká neistota, či navrhovaná karanténa pre osoby, ktoré sa nezúčastnia testovania, nepreruší činnosť kritických odvetví. Obavy vznikajú najmä z nedostatku pracovnej sily a s tým súvisiacim možným prerušením dodávateľského reťazca s potravinami,“ uviedla PKS vo svojom stanovisku.

Zamestnanci kritických odvetví, ktorí sa nedajú otestovať, a pritom nemajú príznaky COVID-19, resp. priamy kontakt s nakazeným, by podľa PKS nemali zostať v povinnej karanténe, pretože hrozí výrazný výpadok zamestnancov a môže byť ohrozená plynulá výroba potravín.

„Vládu vyzývame, aby prehodnotila detaily realizácie celoplošného testovania vzhľadom na ich dosah na kritické odvetvia a sústredila svoje úsilie na pozitívnu motiváciu občanov k ich účasti na testovaní,“ povedal prezident PKS Daniel Poturnay.

PKS pripomína, že výpadok zamestnancov v potravinárskych podnikoch bude obtiažne nahradiť inými zložkami, napríklad armádou. Pre prácu s potravinami sa vyžaduje zdravotný preukaz, rovnako prácu v logistických centrách s vysokozdvižnými vozíkmi môžu vykonávať len vyškolené osoby.

Na základe poznatkov z prvej vlny PKS poukazovala na to, že opatrenia, ktoré majú dosah na podnikateľské prostredie, musia byť zverejňované s dostatočným predstihom a musia byť vopred komunikované so zainteresovanými predstaviteľmi podnikateľov. Túto komunikáciu má podľa PKS iniciovať Ministerstvo hospodárstva SR, resp. agrorezort. PKS upozorňuje na nejasnosť pravidiel pre občanov v súvislosti s dobrovoľnosťou či povinnosťou testovania a ďalších pravidiel, pokiaľ im vyjde pozitívny test.

„Všetkým potravinárskym podnikom preto odporúčame, aby si zriadili na najbližšie obdobie krízové štáby, vyčlenili pre zamestnancov infolinky, kde budú nahlasovať prípadnú povinnú karanténu a aby aktívne komunikovali so svojimi dodávateľmi a odberateľmi,“ dodal Daniel Poturnay.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika