Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku uznal v pondelok (13. 10.) Kotlebu za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. V kauze kontroverzných šekov ho odsúdili na štyri roky a štyri mesiace odňatia slobody, verdikt nie je právoplatný. Na rozhodnutie ŠTS reagovali aj viacerí slovenskí politici.
Zuzana Čaputová (prezidentka SR): „Predseda jednej z parlamentných strán bol zatiaľ neprávoplatne odsúdený za spáchanie úmyselného trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, a to je závažná skutočnosť. Rešpektujem rozhodnutie súdu a počkám si na právoplatné rozhodnutie.“
Boris Kollár (predseda parlamentu, Sme rodina): „Nakoľko sa pán Marian K. odvolal, konečný verdikt vynesie Najvyšší súd SR.“
Veronika Remišová (vicepremiérka SR, Za ľudí): „Rozhodnutie súdu je signálom, že vieme, čo sú oni zač. Nech sú si vedomí, že im pozorne pozeráme na prsty a počúvame čo hovoria. A ešte s väčšou pozornosťou vnímame to, o čom nehovoria a chcú to utajiť. Dlhoročné, niekedy menej a inokedy viac skryté koketovanie s nacizmom či fašizmom je niečo, čo v demokratickej spoločnosti nemôžeme akceptovať. A to ani pod falošným argumentom slobody.“
Peter Pellegrini (podpredseda NR SR, nezaradený): „Ak chceme budovať dôveru v štátne inštitúcie a spravodlivosť na Slovensku, musíme sa naučiť rešpektovať rozhodnutie súdov, či korešpondujú s verejnou mienkou alebo naopak. Ruka v ruke to musí ísť s uistením, že za rozhodnutiami súdov sú len dôkazy a platné zákony a nie ovplyvňovanie. Z tohto dôvodu preto ja môžem pondelkové rozhodnutie ŠTS len rešpektovať.“
Andrej Stančík (poslanec NR SR, OĽANO): „Členovia ĽSNS dlhodobo šíria nebezpečné myšlienky a názory a mnohí majú minulosť, ktorá ich spája s ideológiou nacizmu a fašizmu. Výsledok súdu jasne deklaruje, že extrémizmus na Slovensku nie je vítaný.“
Ondrej Dostál (poslanec NR SR, SaS): „Osem rokov a osem mesiacov by síce pre fašistu malo väčší výchovný význam, ale ani štyri roky a štyri mesiace nie sú zlé.“
Irena Biháriová (líderka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko): „Je neprípustné, aby boli extrémisti pozývaní do médií a aby u nich ktokoľvek z koalície alebo opozície hľadal v parlamente podporu pre svoje návrhy. Po tomto už musí byť jasné, že táto strana patrí do politickej karantény.“