Na hlavný obsah

Lídri krajín Únie sa dohodli na sankciách voči Bielorusku. Prísne varovanie mieri do Ankary

Sankcie sa dotknú zhruba 40 ľudí.

Lídri krajín Únie sa dohodli na sankciách voči Bielorusku. Prísne varovanie mieri do Ankary
Na snímke sprava predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Foto: TASR/AP

Lídri členských krajín EÚ sa v noci na piatok (2. 10.) dohodli na zavedení sankcií voči členom režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, informovali agentúry AP a AFP.

Tento krok umožní zavedenie zákazu cestovania a zmrazenie aktív približne 40 príslušníkov režimu, ktorí sú údajne zodpovední za falšovanie výsledkov augustových volieb a následné násilné potláčanie protestov.

Rozhodli sme sa, že zavedieme sankcie,“ povedal predseda Európskej rady Charles Michel, ktorého vyjadrenia sprostredkovala agentúra AP. „Je veľmi dôležité urobiť to, na čom sme sa dohodli pred niekoľkými týždňami,“ dodal.

Členské štáty EÚ sa zavedením sankcií pridali k Spojenému kráľovstvu a Kanade, ktoré v utorok uvalili sankcie na bieloruského prezidenta Lukašenka, jeho syna a ďalších vysokopostavených bieloruských predstaviteľov za porušovanie ľudských práv, pripomína AFP.

Cyprus rozhodnutie členských krajín EÚ odmietal podporiť a žiadal, aby najskôr podnikli kroky voči Turecku v súvislosti s ťažbou nerastných surovín v sporných vodách pri pobreží Cypru.

Ženy zahalené v starých bieloruských národných vlajkách pochodujú počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku.Foto: TASR/AP
Foto: TASR/APFoto: TASR/ AP

Lídri sa však po niekoľkohodinových rokovaniach dohodli, že podporia Cyprus a takisto aj Grécko. Dohodli sa i na prísnom varovaní pre Turecko, ktoré môže čeliť represívnym opatreniam v prípade, že bude pokračovať vo vrtoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet