Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Machu Picchu otvorili pre jediného turistu

Na vstup do starodávneho mesta Inkov čakal niekoľko mesiacov.

Machu Picchu otvorili pre jediného turistu
Starý vrch, známy aj ako Stratené mesto Inkov, vytvorili Inkovia, vo výške 2 430 m n. m. na horskom hrebeni nad údolím Urubamba v Peru. Nachádza sa na východných svahoch Ánd. Foto: TASR/AP

Najznámejšiu turistickú atrakciu v Peru Machu Picchu nedávno opätovne otvorili po tom, čo bola niekoľko mesiacov uzavretá z dôvodu pandémie koronavírusu. Starodávne mesto však sprístupnili len jednému človeku – Japoncovi, ktorý v krajine uviazol počas pandémie.

„Prvý človek na Zemi, ktorý od uzamknutia krajiny navštívil Machu Picchu, som ja!!!,“ napísal Jesse Katayama na sociálnej sieti Instagram. Pridal aj svoje fotografie nad starodávnym mestom, ktoré kedysi lákalo tisíce turistov denne.

Katayama, ktorý je inštruktorom boxu, uviazol v Peru v marci. Lístok na návštevu Machu Picchu si kúpil len niekoľko dní pred vyhlásením zdravotnej pohotovosti v krajine. Pre peruánske noviny povedal, že v tejto oblasti plánoval stráviť iba tri dni, ale po zrušení medzinárodných letov a obmedzení pohybu v rámci krajiny tam bol nútený zostať celé mesiace. Nakoniec sa o jeho osude dozvedeli miestne orgány cestovného ruchu, ktoré súhlasili s udelením osobitného povolenia pre návštevu mesta Inkov.

Machu Picchu je najzachovanejšou architektonickou pamiatkou ríše Inkov, ktorá v 16. storočí ovládala veľkú časť západnej časti Južnej Ameriky. Ruiny osídlenia Inkov objavil v roku 1911 americký bádateľ Hiram Bingham a v roku 1983 UNESCO vyhlásilo Machu Picchu za svetové kultúrne dedičstvo.

Pre návštevníkov mali mesto pôvodne znovu otvoriť v júli, avšak neskôr termín presunuli na november. Do mesta Inkov bude môcť vstúpiť iba 675 turistov denne, čo je 30 percent z počtu povoleného pred pandémiou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Titulka