Na hlavný obsah

NAKA vedie trestné stíhanie pre status poslanca Mazureka

Vyjadroval sa k júnovému útoku vo Vrútkach.

NAKA vedie trestné stíhanie pre status poslanca Mazureka
Poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (ĽSNS). Foto: TASR

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vedie trestné stíhanie v súvislosti so statusom poslanca parlamentu Milana Mazureka (ĽSNS) po útoku vo Vrútkach. Podozrivý je z prečinu podnecovania národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti. Potvrdil to hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

„Vzhľadom na stále prebiehajúce vyšetrovanie a z dôvodu, aby nedošlo k prípadnému zmareniu alebo sťaženiu objasňovania a vyšetrenia veci, sa k nej a ani k jej skutkovým okolnostiam bližšie vyjadrovať nebudeme,“ uviedol hovorca.

Na Mazureka podali trestné oznámenia poslanci NR SR Peter Pollák (OĽANO) a Ján Benčík (Za ľudí), aj Adrián Štefánik zo vznikajúcej Slovenskej pirátskej strany, ktorý na vedené trestné stíhanie upozornil. Benčík pôvodne podal podnet aj na parlamentný mandátový a imunitný výbor, napokon ho však stiahol.

Útok v Spojenej škole na Ulici M. R. Štefánika vo Vrútkach z 11. júna si vyžiadal dvoch mŕtvych. Jedným z nich bol útočník, ktorého zneškodnila polícia. Po udalosti zostalo aj viacero zranených. V statuse Mazurek písal, že útočník s nožom z Vrútok bol z „diskriminovanej menšiny“, podľa Polláka i Benčíka tak hovoril o Rómovi.

Mazureka vlani odsúdili za hanlivé výroky na adresu rómskeho etnika s rasistickým charakterom, ktoré odvysielali v októbri 2016 v Rádiu Frontinus. Mazurek musel zaplatiť pokutu vo výške 10 000 eur a prišiel aj o post poslanca parlamentu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko