Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Nočné zatvorenie prevádzok považuje berlínsky súd za neopodstatnené

Podľa neho nie je zrejmé, či opatrenie môže pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu.

Nočné zatvorenie prevádzok považuje berlínsky súd za neopodstatnené
Policajti kontrolujú nočný zákaz prevádzkovania barov v Berlíne, 14. október 2020. Foto: SITA/AP/Christophe Gateau

Berlínsky správny súd v piatok (16. 10.) pozastavil platnosť nariadenia vlády nemeckej metropoly, ktorá je zároveň spolkovou krajinou, o zatvorení barov a reštaurácií v čase od 23.00 h do 06.00 h.

Súd tak rozhodol po tom, ako 11 majiteľov reštaurácií podniklo proti zákazu právne kroky. Podľa súdu sú hlavným zdrojom nových prípadov ochorenia COVID-19 v Nemecku v súčasnosti súkromné stretnutia rodín a známych, prevádzky na spracovanie mäsa, komunitné centrá, náboženské podujatia alebo cestovanie. Obmedzenie otváracích hodín pohostinstiev preto označil za „neprimeraný zásah do slobodného podnikania“

Vzhľadom na stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom úrady v nemeckej metropole zaviedli od uplynulej soboty (10. 10.) prísnejšie epidemiologické pravidlá. Týkajú sa skrátenia otváracích hodín barov a reštaurácií či obmedzení kontaktov. V čase od 23.00 do 06.00 h sa vonku môže stretávať najviac päť ľudí alebo členovia dvoch domácností. Z 25 na desať sa znížil i počet účastníkov súkromných stretnutí vo vnútorných priestoroch.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová po stredajších (14. 10.) rokovaniach s premiérmi 16 spolkových krajín oznámila sprísnenie epidemiologických opatrení týkajúcich sa zhromažďovania či povinného nosenia rúšok v oblastiach s vysokým počtom infikovaných.

V súlade s novými opatreniam bude v oblastiach, ktoré zaznamenajú 35 nových prípadov na 100 000 obyvateľov za týždeň, nosenie rúšok povinné na miestach, kde sú ľudia dlhšiu dobu v blízkom kontakte. Na otvorených priestranstvách sa bude môcť zhromaždiť nanajvýš 25 ľudí, pričom pre súkromné stretnutia platí limit 15 osôb.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet