Na hlavný obsah

Obvinenému Kováčikovi pozastavili výkon funkcie špeciálneho prokurátora

Kováčika vyšetrovateľ obvinil aj zo zločinu prijímania úplatku.

Obvinenému Kováčikovi pozastavili výkon funkcie špeciálneho prokurátora
Na snímke špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorého zadržala Národná kriminálna agentúra. Foto: TASR

Prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková rozhodla o dočasnom pozastavení výkonu funkcie špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika dňom 22. októbra, informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.

Zatiaľ nie je rozhodnuté a známe, či dozorový prokurátor ÚŠP podá návrh na väzobné stíhanie na Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku. „V súčasnosti prebiehajú s obvinenými osobami procesné úkony a vzhľadom na ich charakter a obsah sa nebudeme v tomto štádiu konania k veci bližšie vyjadrovať. ÚŠP poskytne stanovisko po tom, čo to procesná situácia umožní. Pripomíname, že vo veci naďalej platí informačné embargo, ktoré na vec uvalil dozorový prokurátor,“ zopakovala pre TASR štvrtkové (22. 10.) stanovisko hovorkyňa.

Dušana Kováčika vyšetrovateľ obvinil okrem zločinu prijímania úplatku aj zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a z pokračovacieho zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. NAKA v rovnaký deň obvinila aj policajného funkcionára špeciálneho útvaru Norberta Pakšiho.

Vyzvali ho na odstúpenie

Dvadsať prokurátorov ÚŠP vyzvalo Kováčika na okamžité odstúpenie z funkcie špeciálneho prokurátora. Výzvu v piatok podpísalo 20 prokurátorov. Na ÚŠP je činných 29 prokurátorov a špeciálny prokurátor.

Podpísali ju aj mediálne známi prokurátori ÚŠP, ako aj kandidáti na funkciu generálneho prokurátora Maroš Žilinka, Ján Šanta, Tomáš Honz a Ján Hrivnák. Medzi podpísanými sú aj známe mená prokurátorov, ako Attila Izsák, Oliver Janíček, Bohdan Čelovský, Vasil Špirko, Peter Kysel a Vladimír Turan.

„Je absolútne nevyhnutné zaujať takéto jednoznačné stanovisko, pretože nie je postačujúce len pozastavenie funkcie špeciálnemu prokurátorovi zo strany prvej námestníčky. Treba si uvedomiť, že takto by naďalej poberal 30 % z platu, hoci, paradoxne, by bol napríklad vo väzbe a je to skutočne len o dočasnom pozastavení. My, samozrejme, kategoricky žiadame, aby sa vzdal funkcie prokurátora, čo mal urobiť už včera, pretože jeho konanie absolútne presiahlo všetky medze etického a profesijného správania sa prokurátora,“ vyjadril sa pre TASR Šanta.

Prezidentka: Závažné obvinenia

„Keď pán Kováčik ani napriek opakujúcej sa kritike za svoju nečinnosť dôvod na rezignáciu doteraz nenašiel, myslím si, že obvinenie z tak závažného trestného činu by už dostatočným dôvodom malo byť. Aj pri zachovaní prezumpcie neviny,“ vyhlásila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Úrad špeciálnej prokuratúry dočasne povedie Kováčikov zástupca Alexander Bíró.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko