Kirgizský prezident Sooronbaj Žeenbekov vo štvrtok (15. 10.) oznámil, že podáva demisiu. Podľa agentúry TASS to vo štvrtok oznámila jeho tlačová služba.
„Nedržím sa moci. Nechcem zostať v dejinách Kirgizska ako prezident, ktorý prelieval krv a strieľal do vlastných občanov. Preto som sa rozhodol podať demisiu,“ uvádza sa vo vyhlásení zverejnenom na prezidentovom webe.
„Mier v Kirgizsku, integrita krajiny, jednota našich ľudí a pokoj v spoločnosti sú pre mňa nadovšetko,“ dodal Žeenbekov. Na jeho odstúpenie vyzývali nielen politickí oponenti ale aj ľudia v uliciach.
Kríza po parlamentných voľbách
Politická kríza v Kirgizsku vypukla po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 4. októbra. Prívrženci strán, ktoré sa nedostali do parlamentu, sa v noci na 6. októbra zmocnili niekoľkých vládnych budov a prepustili z väzenia exprezidenta Almazebka Atambajeva a mnoho ďalších politikov vrátane Sadyra Žaparova. V centre kirgizskej metropoly následne došlo k zrážkam medzi stúpencami rôznych opozičných síl.
V tejto situácii podali demisiu predseda vlády Kubatbek Boronov i predseda parlamentu Dastanbek Džumabekov. V snahe zabrániť ďalším protestom potom Žeenbekov zaviedol v Biškeku výnimočný stav a republiková Ústredná volebná komisia vyhlásila výsledky parlamentných volieb za neplatné. Dátum nových volieb musí byť oznámený do 6. novembra.
V utorok (13. 10.) a stredu (14. 10.) boli v Kirgizsku zvolení noví predseda parlamentu i predseda vlády. Novým premiérom sa stal Sadyr Žaparov, ktorý vzápätí oznámil, že sa chce zasadiť za odchod Žeenbekova z funkcie hlavy štátu.
Potvrdenie Žaparova vo funkcii premiéra je podľa agentúry Reuters krokom k ukončeniu politickej krízy v tejto stredoázijskej krajine, ktorá je blízkym spojencom Ruska.
V stredu sa konalo rokovanie o Žeenbekovom prípadnom odchode z funkcie. Prezidentská tlačová služba po ňom uviedla, že Žeenbekov je pripravený odísť z funkcie, ale až po nových parlamentných voľbách, ktoré ešte nie sú naplánované. Kancelária vo svojom vyhlásení uviedla, že Žeenbekovov odchod by teraz viedol „k nepredvídateľnému vývoju, ktorý by štátu uškodil“.