Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko nebolo na pandémiu pripravené, tvrdí NKÚ

Zdravotnícky materiál začala vláda nakupovať neskoro, zásoby neboli roky žiadne.

Slovensko nebolo na pandémiu pripravené, tvrdí NKÚ
Bývalý predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková kontrolujú zdravotnícky materiál, ktorý dorazil na Slovensko z Číny. Foto: SITA/Úrad vlády SR

Kompetentné inštitúcie krízového riadenia vrátane Správy štátnych hmotných rezerv SR neboli dostatočne pripravené na pandémiu nového koronavírusu. Zdravotnícky materiál začali obstarávať až po vyhlásení núdzového stavu, viaceré nákupy boli predražené. Vyplýva to z analýzy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR o nákupe zdravotníckych pomôcok.

„Alarmujúcim zistením je fakt, že až uznesenie vlády SR z 27. februára rozšírilo zoznam pohotovostných zásob štátu o zdravotnícky materiál. K uvedenému termínu neboli na národnej úrovni k dispozícii žiadne zdravotnícke pomôcky využiteľné pre elimináciu dosahov nástupu epidémie či pandémie,“ tlmočil zistenia NKÚ hovorca Marek Papajčík s tým, že Ministerstvo zdravotníctva SR ani Úrad verejného zdravotníctva SR v minulosti nepožadovali vytvorenie týchto zásob.

Úrad v analýze zároveň upozornil, že Slovensko nemalo od roku 2008 zadefinovanú potreba doplniť pohotovostné zásoby o vybrané zdravotné pomôcky.

Viaceré kontrolované subjekty podľa zistení NKÚ nedodržali pri nákupe zdravotníckych pomôcok princípy transparentnosti. Nedostatočný bol aj rozsah zverejňovaných informácií o štruktúre objednávok či fakturovaných sumách. „Porovnanie vývoja cien a analýza realizovaných nákupov ukazuje, že viaceré zdravotnícke pomôcky vrátane chirurgických rúšok, masiek, ale aj rukavíc či ochranných oblekov boli neprimerane predražené,“ spresnil.

Výrazné nedostatky identifikoval úrad pri nákupoch mesta Bratislava. „Zo sumy viac ako 730 000 eur vyčlenenej na riešenie mimoriadnej situácie boli verejne prístupné len informácie o použití 5 300 eur,“ informuje NKÚ. Za príklad dobrej praxe označil nákupy zdravotníckych pomôcok Banskobystrickým samosprávnym krajom.

Chirurgické masky a rúška podľa zistení NKÚ nakupoval v čase od marca do mája 2020 najdrahšie Bratislavský samosprávny kraj, taktiež mestá Košice a Bratislava.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika