Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Slovensko vyhralo spor týkajúci sa minerálnej vody

Žalobca požadoval od SR skoro 170 miliónov eur.

Slovensko vyhralo spor týkajúci sa minerálnej vody
Minerálny prameň. Foto: TASR

Slovenská republika vyhrala spor s poľským investorom Muszynianka v medzinárodnej investičnej arbitráži. Predmetom sporu bolo využívanie minerálnej vody z prameňov v slovenskej obci Legnava. Odtiaľ sa mala prepravovať potrubím do Poľska a fľaškovať v poľskej obci Muszyna. Informoval o tom vo štvrtok (8. 10.) tlačový odbor Ministerstva financií SR.

V stredu (7. 10.) vydali konečné rozhodnutie arbitrážneho tribunálu v medzinárodnej investičnej arbitráži vedenej na základe žaloby poľskej spoločnosti Muszynianka Spólka z Ograniczona Odpowiedzialnoscia proti SR podľa dohody o ochrane a podpore investícií medzi Slovenskou a Poľskou republikou.

Žalobca požadoval od SR vyplatenie náhrady škôd vo výške takmer 170 miliónov eur z dôvodu, že novela Ústavy SR regulujúca vývoz nebalenej vody je v rozpore s medzinárodným právom. Arbitrážny tribunál potvrdil, že regulácia zavedená novelou Ústavy SR nie je arbitrárna a žiadnym spôsobom nepredstavuje porušenie bilaterálnej investičnej dohody. Rozhodnutie arbitrážneho tribunálu vytvára dôležitý precedens aj pre ostatné štáty EÚ, keďže deklaruje, že SR má právo v plnej miere ochraňovať svoje prírodné zdroje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko