Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Trubana chcú Mazák s Hrubalom preradiť na nižší stupeň súdu

Dvojica podala návrh na disciplinárne konanie.

Trubana chcú Mazák s Hrubalom preradiť na nižší stupeň súdu
Zľava: Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák. Foto: SITA

Predseda Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ján Hrubala a predseda Súdnej rady Ján Mazák podali návrh na disciplinárne konanie voči sudcovi ŠTS Michalovi Trubanovi. Dôvodom je podozrenie, že sa mal dopustiť závažného disciplinárneho previnenia v prípravnom konaní, keď rozhodoval o väzbe nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra a neoznámil svoju zaujatosť. V prípade potvrdenia podozrenia navrhujú jeho preradenie na nižší stupeň súdu, teda na niektorý z okresných súdov.

Sudca Truban je podozrivý z možného konfliktu záujmov. Jeho dcéra mala dostať dotáciu od človeka, ktorý figuruje v kauze Dobytkár. Vypovedal o tom svedok Marek Kodada, bývalý funckionár ministerstva pôdohospodárstva. Dotácia mala smerovať penziónu Altmayer v Banskej Štiavnici, ktorý patrí Trubanovcom. Za Altmayer sa mal prihovoriť Trubanov priateľ advokát Ján Gajan, ktorý sa vo výpovediach tiež spomína. Sudca navyše na začiatku celého vyšetrovania súdnej rady a predsedu súdu klamal o tom, ako sa pozná s Gajanom.

Kandidát na post predsedu ŠTS Michal Truban. Foto: SITA

„Rozhodoval napriek tomu, že vedel o obsahu výpovede svedka obvineného Mareka Kodadu. Tento svedok sudcu Trubana označil za osobu, ktorá mala profitovať zo zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku uzavretej medzi Pôdohospodárskou platobnou agentúrou a Altmayer, s. r. o., pričom v predmetnej veci mal intervenovať advokát Ján Gajan,“ poznamenali v spoločnom vyhlásení Hrubala s Mazákom.

„Pred vyšetrovateľom uviedol, že s Gajanom mal veľmi obmedzené kontakty a dlhší čas sa spolu nestýkali,“ doplnil Hrubala. Truban podľa Mazáka neskôr pripustil, že mal s advokátom aj intenzívnejší kontakt.

Mazák zároveň v tejto veci nevylúčil pre sudcu Trubana trestnoprávnu dohru. „Aj veľmi vážne indície musia byť preverené a potvrdené dôkazmi, ktoré musia zabezpečiť orgány činné v trestnom konaní,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko