Starostovia bratislavských mestských častí Bratislavy spolu s primátorom hlavného mesta Matúšom Vallom urobili všetko pre to, aby sa v meste mohlo otestovať čo najviac obyvateľov. Nevedia však zaručiť, že každý záujemca o testovanie sa ho aj dočká. V odberných tímoch im stále chýbajú zdravotníci, uviedli v spoločnom vyhlásení.
„Definitívne počty dostupných zdravotníkov, ktorých majú v prvom rade zabezpečiť Ozbrojené sily SR a bez ktorých nie je možné jednotlivé odberové miesta otvoriť, zatiaľ nie sú potvrdené. Naďalej preto prosíme zdravotníkov, ktorí môžu s odbermi pomôcť, aby kontaktovali jednotlivé mestské časti alebo magistrát hlavného mesta cez: info@bratislava.sk,“ vyzývajú zdravotníkov a dodávajú, že mestské časti pre potreby testovania vykonávali aj priamy nábor zdravotníkov.
Bratislava je špecifická tým, že v nej žije veľké množstvo ľudí, ktorí majú trvalý pobyt nahlásený v iných obciach po celom Slovensku. Starostovia zároveň predpokladajú, že o testovanie v hlavnom meste budú mať záujem aj Slováci žijúci v obciach prihraničných obciach v Rakúsku a Maďarsku. Nevedia preto vopred odhadnúť nápor na jednotlivé odberové miesta.
„Veľmi radi by sme zaručili každej Bratislavčanke a Bratislavčanovi, že bude môcť byť otestovaný, ale, bohužiaľ, nedokážeme to. Prijaté pravidlá testovania nám neumožnia odhadnúť, koľko ľudí sa v našom meste bude chcieť otestovať,“ vyhlásili starostovia a starostky. Záujemcom o testovanie preto odporúčajú priebežne sledovať pokyny z odberových miest, mestských častí a mesta Bratislava. „Iba tak dokážeme čo najefektívnejšie využiť všetky dostupné testovacie kapacity,“ dodávajú v spoločnom vyhlásení.
Mestské časti počas posledných dvoch týždňov vynaložili všetko dostupné materiálne aj ľudské úsilie, aby zabezpečili úspešný priebeh celoplošného testovania, tvrdia starostovia. V súlade s pokynmi Ozbrojených síl SR v meste zriadili 401 odberových miest a zabezpečili viac ako 1 600 administratívnych pracovníkov a dobrovoľníkov.