Na hlavný obsah

V Madride platí núdzový stav

Prísne opatrenia majú pomôcť v boji s koronavírusom.

V Madride platí núdzový stav
V regióne Madridu pribudlo vo štvrtok 8. októbra 12 423 nových prípadov nákazy koronavírusom. Foto: SITA/AP

Španielska vláda vyhlásila v autonómnom spoločenstve Madrid po piatkových (9. 10.) rokovaniach núdzový stav. Informáciu priniesol španielsky denník El Mundo.

Španielsky premiér Pedro Sanchéz zvolal mimoriadne stretnutie vlády, aby zvážila vyhlásenie núdzového stavu v Madride a zaviedla tak prísnejšie opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, voči ktorým sa ohradili regionálne orgány.

K rokovaniu došlo deň po tom, čo madridský súd odmietol nariadenie španielskej vlády, ktorá v Madride a okolitých mestách nariadila čiastočný lockdown. Súd tak rozhodol v prospech regionálnych predstaviteľov, ktorí sa voči zavádzaniu prísnejších pravidiel v hlavnom meste odvolali.

Napriek tomu, že šéfka regionálnej vlády Isabel Díazová Ayusová požiadala premiéra Sáncheza o „viac času“, ten podľa denníka El Mundo tvrdí, že „verejné zdravie treba ochrániť okamžite“ a v autonómnej oblasti vyhlásil núdzový stav.

Díazovej Ayusovej premiér vo štvrtok (8. 10.) povedal, že ak urýchlene nesprísni opatrenia, alebo jeho vládu oficiálne nepožiada o vyhlásenie núdzového stavu, jeho vláda bude konať a núdzový stav aj napriek tomu vyhlási.

Tento stav španielskej vláde udeľuje v čase krízy dodatočné právomoci a môže dočasne obmedziť ústavné práva občanov, píše AFP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet