Na hlavný obsah

V Poľsku vybuchla pod vodou bomba, ktorú zneškodňovali pyrotechnici

Bomba pod hladinou ležala od roku 1945.

#tallboy #swinoujscie #bomba #świnoujscie

Szanowni Państwo, proces deflagracji przeszedł w detonację. Obiekt można uznać za zneutralizowany, nie będzie stanowił więcej zagrożenia dla Świnoujścia oraz na torze wodnym. Nurkowie minerzy byli wszyscy poza strefą zagrożenia. Przeprowadzona akcja nie oznacza jednak zakończenia operacji. Ta wciąż trwa. Wszystkie obostrzenia wciąż obowiązują. Więcej szczegółów będzie znanych po nurkowaniach

Uverejnil používateľ Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz Utorok 13. októbra 2020

V meste Świnoujście na severozápade Poľska v utorok (13. 10.) pod vodou explodovala zrejme najväčšia bomba, ktorá v Európe zostala od čias druhej svetovej vojny. Podľa portálu onet.pl sa nikomu nič nestalo a zrejme nevznikli ani žiadne materiálne škody. Pyrotechnici pôvodne chceli britskú bombu typu Tallboy zlikvidovať metódou podzvukového spaľovania.

Objekt možno uznať za zneškodnený, už nebude predstavovať nebezpečenstvo na plavebnej dráhe Štetín – Świnoujście,“ cituje onet.pl Grzegorza Lewandowského z jednotky pobrežnej ochrany. Niektorí obyvatelia Świnoujścia uviedli, že výbuch zaznamenali – ľahko sa zatriasla zem a počuli silnú ranu. Teraz budú potápači prezerať to, čo z bomby zostalo.

Viac ako päťtonovú bombu našli vlani v septembri pri prehlbovaní kanálu medzi Świnoujścím a Štetínom. Terčom bomby bol nemecký ťažký krížnik Lützow (pôvodne bojová loď Deutschland), ktorý britské bombardéry zasiahli v roku 1945. Jedna z bômb ale zjavne cieľ minula a zlyhali jej aj rozbušky.

Zneškodňovanie bomby sa začalo v pondelok (12. 10.) a bolo pôvodne naplánované na päť dní. Svoje domovy muselo opustiť 750 ľudí bývajúcich v okolí 2,5 kilometra. Potom sa do práce pustili potápači, aby ju očistili od nánosov na dne kanála.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet