Francúzska lekárska komora začala konanie proti lekárovi, profesorovi Didierovi Raoultovi, ktorý sa počas prvej vlny koronavírusovej epidémie preslávil liečbou svojich pacientov, keď im podával liek s látkou hydroxychlorochín.
Podľa denníka Le Parisien začala lekárska komora voči Raoultovi konanie pre porušenie viacerých ustanovení etického kódexu. Kolegovia mu vyčítajú aj dezinformovanie verejnosti, jej vystavenie neodôvodnenému riziku, porušenie pravidla o lekárskej kolegialite a dokonca šarlatánstvo.
Úspech spochybnili vedci
Mikrobiológ Raoult sa pre mnohých Francúzov stal na jar najväčšou autoritou. Výsledky, ktoré jeho klinika v Marseille dosahovala pri liečení pacientov s ochorením COVID-19, mali zaujať aj odborníkov v zahraničí. Raoultov tím mal totiž zistiť, že u tzv. covidových pacientov, ktorí sa liečili hydroxychlorochínom, zmizol koronavírus rýchlejšie ako u tých, ktorých liečili bežným spôsobom.
Tieto štúdie však mnohí odborníci spochybnili. Francúzska vláda 27. mája rozhodla, že pacienti s ochorením COVID-19 sa nemôžu liečiť pomocou hydroxychlorochínu, keď dva jej poradné orgány a rovnako aj Svetová zdravotnícka organizácia upozornili na štúdie, podľa ktorých môže tento liek predstavovať vážnu hrozbu pre zdravie.
Štúdie dospeli k záveru, že osobám infikovaným koronavírusom hydroxychlorochín ani jeho príbuzný chlorochín v liečbe nepomohli, naopak, mohli ešte zvyšovať ich riziko abnormálneho srdcového rytmu a smrti.
Nespoľahlivé klinické testy
Raoult bol členom prvej vedeckej komisie zriadenej francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom na boj s pandémiou. Po nezhodách, ktoré sa týkali skríningov a testovania, sa na jej zasadnutiach prestal zúčastňovať.
Lekárska komora začala konanie voči Raoultovi na základe série sťažností, ktoré dostala z regionálnej komory z oblasti Bouches-du-Rhône. Jedným zo sťažovateľov bol profesor matematiky. Kritizoval nespoľahlivosť klinických testov prevedených infektologickým inštitútom v Marseille, ktorý Raoult vedie.