Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Investícia VW v Bratislave prinesie dvetisíc pracovných miest

V Bratislave sa budú vyrábať Superby aj Passaty.

Investícia VW v Bratislave prinesie dvetisíc pracovných miest
Na snímke zľava minister financií SR Eduard Heger, premiér SR Igor Matovič (obaja OĽANO), člen predstavenstva pre technickú oblasť Volkswagen Slovakia Oliver Grünberg a predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth. Foto: TASR

Investícia vo výške jednej miliardy eur do bratislavského závodu Volkswagen Slovakia by mala priniesť 2 000 nových pracovných miest. Povedal to v pondelok (16. 11.) na tlačovej konferencii člen predstavenstva Volkswagen Slovakia pre personálnu oblasť Sebastian Krapoth.

Vedenie koncernu v piatok (13. 11.) rozhodlo o presune výroby luxusných automobilov Škoda Superb a Volkswagen Passat do bratislavského závodu od roku 2023. Tento projekt si vyžiada približne 500 miliónov eur, spolu by mal bratislavský závod preinvestovať v nasledujúcich rokoch približne miliardu eur. Celková produkčná kapacita závodu sa nezmení.

Prevzatím nových produktov nechceme iba udržať úroveň zamestnanosti na aktuálnej úrovni, ale chceme aj rozšíriť a dobudovať pracovné miesta,“ povedal Krapoth. Firma podľa neho ráta s vytvorením 2000 nových pracovných miest.

Pochvala od premiéra

Investíciu privítal aj predseda vlády Igor Matovič (OĽANO). Ten za pridelením výroby nových modelov vidí okrem iného aj výborné doterajšie výsledky bratislavského Volkswagenu v rámci koncernu. O investíciu sa po zrušení plánov na výstavbu novej fabriky v Turecku usilovali aj iné koncernové závody.

Na snímke predseda predstavenstva Volkswagen Slovakia Sebastian Krapoth.Foto: TASR
Foto: TASR

Bez toho, aby opakovane závod Volkswagen Slovakia nebol vyhodnotený ako najlepší spomedzi koncernových závodov v rámci Volkswagen group, možno by táto investícia na Slovensko neprišla,“ povedal Matovič. Hoci začiatok výroby nových modelov je stanovený na rok 2023, je podľa premiéra dôležité dlhodobé plánovanie.

Nevedieť v takejto fabrike, aký model sa tu bude vyrábať o tri, štyri, päť rokov, by bola naozaj veľmi neistá budúcnosť a všetkým nám padol kameň zo srdca,“ dodal premiér.

Heger spomínal rebríček

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) pripisuje rozhodnutie koncernu o investícii na Slovensku aj snahe vlády o zlepšenie podnikateľského prostredia a o posun v rebríčku Doing business.

Na snímke bratislavský závod Volkswagen Slovakia.Foto: TASR
Foto: TASR

Dobrou správou je, že zamestnanosť nebude klesať, ale vďaka tejto investícii bude rásť,“ poznamenal Heger.

Závod v súčasnosti zamestnáva okolo 12 000 ľudí a ďalšie pracovné miesta vytvára sprostredkovane vo firmách svojich dodávateľov. Heger pripomenul, že Volkswagen je jeden z najväčších investorov na Slovensku a doteraz tu preinvestoval okolo 4,5 miliardy eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika