Na hlavný obsah

Kosovský prezident Thaci odstúpil

Niekdajší veliteľ UCK je obžalovaný z vojnových zločinov.

Kosovský prezident Thaci odstúpil
Na snímke kosovský prezident Hashim Thaci oznamuje na tlačovej konferencii v Prištine svoju rezignáciu. Foto: TASR/AP

Kosovský prezident Hashim Thaci vo štvrtok 5. novembra na tlačovej konferencii oznámil, že okamžite odstupuje zo svojej funkcie, keďže čelí obvineniam z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AP.

Thaci zvolal tlačovú konferenciu krátko po tom, čo aj jeho najbližší spojenec a šéf Demokratickej strany Kosova (PDK) Kadri Veseli oznámil, že bol obžalovaný, odcestuje do holandského Haagu na súdny proces a hneď „teraz“ odstupuje.

Podľa návrhu obžaloby zverejneného v júni mali Thaci, Veseli a ďalšie osoby spáchať „takmer 100 vrážd„, ale aj ďalšie krutosti proti „stovkám známych obetí z radov kosovských Albáncov, Srbov, Rómov aj ďalších etník“ vrátane politických odporcov.

Kosovský prezident Thaci bol vodcom povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK), ozbrojenej organizácie etnických Albáncov, ktorá na prelome tisícročí bojovala vo vojne v Kosove za nezávislosť od Srbska. Spoluzakladateľom UCK bol aj Veseli.

Thaci na tlačovej konferencii uviedol, že odstupuje, aby „chránil bezúhonnosť prezidentského úradu Kosova„. Osobitný súd v Haagu bude súdiť obžalovaných za zločiny proti civilistom spáchané v rokoch 1999 – 2000: išlo o únosy, mučenie či odoberanie orgánov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet