Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Maďarsko vetovalo rozpočet EÚ pre migráciu, tvrdí Orbán

Myslí si, že krajiny odmietajúce migráciu, by vydierali cez rozpočet Únie.

Maďarsko vetovalo rozpočet EÚ pre migráciu, tvrdí Orbán
Foto: SITA/AP

V súčasnosti v Bruseli považujú za právny štát iba krajiny, ktoré vpúšťajú migrantov, uviedol v stredu (18. 11.) v zdôvodnení pondelňajšieho (16. 11.) blokovania rozpočtu Európskej únie (EÚ) Maďarskom predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.

Poukázal na to, že počas diskusií o prisťahovalectve v uplynulých dvoch rokoch sa odvolávanie na právny štát stalo politickým a ideologickým prostriedkom, pričom ide o právnu kategóriu. „Konanie postihujúce členskú krajinu nemožno spustiť bez toho, aby boli stanovené objektívne kritériá a bola poskytnutá možnosť podať opravný prostriedok proti rozhodnutiu,“ zdôraznil.

„Členské štáty, ktoré si chránia hranice a svoju krajinu pred migráciou, v Bruseli už nepovažujú za právny štát. Po prijatí súčasného návrhu by už nič nebránilo tomu, aby vyplácanie finančných zdrojov EÚ viazali k podpore prisťahovalectva, a krajiny, ktoré migráciu odmietajú, by vydierali prostriedkami rozpočtu Únie,“ dodal maďarský ministerský predseda.

Maďarsko a Poľsko zablokovali na pondelňajšom zasadnutí veľvyslancov členských krajín v Bruseli schválenie dlhodobého rozpočtu EÚ vo výške 1,1 bilióna eur a s ním súvisiaceho záchranného balíka zameraného na oživenie európskej ekonomiky po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur. Dali tak najavo svoj nesúhlas s podmienením čerpania finančných prostriedkov EÚ s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet