Na hlavný obsah

Mochovce v medzinárodnej previerke obstáli, elektrárne správu zverejnili po roku

Experti hodnotili bezpečnosť tretieho bloku.

Mochovce v medzinárodnej previerke obstáli, elektrárne správu zverejnili po roku
Interiér jednej z chladiacich veží 3. a 4. bloku Jadrovej elektrárne Mochovce. Foto: SITA/Martin Havran

Koncom roka 2019 navštívili odborníci z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) rozostavaný 3. blok atómovej elektrárne v Mochovciach. Sedemnásťčlenný medzinárodný tím hodnotil jeho prevádzkovú bezpečnosť a v elektrárni identifikoval 11 oblastí dobrej praxe a 22 nedostatkov. Odborníci nenašli žiadne zásadné nedostatky, ktoré by bránili uvedeniu tretieho bloku do prevádzky, uviedli v piatok (27. 11.) Slovenské elektrárne.

Správu o výsledkoch kontroly MAAE zverejnili elektrárne takmer rok po návšteve expertov. Reagovali totiž na štvrtkovú (26. 11.) výzvu europoslanca Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko), ktorý žiadal okamžité zvýšenie transparentnosti a zverejnenie správy z tejto misie. Na zlú bezpečnostnú situáciu v Mochovciach poukázal počas týždňa aj šéf Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský.

Elektrárne uvádzajú, že expertná skupina jej v záverečnej správe dala 14 odporúčaní a osem návrhov. SE ich analyzovali a uskutočnili na ich základe viac ako 80 konkrétnych úloh.

„Experti MAAE sa zamerali na pripravenosť budúcej prevádzky a hodnotili oblasti líderstva a riadenia bezpečnosti, prípravy personálu a kvalifikácie, prevádzky, údržby, technickej podpory, prevádzkových skúseností, radiačnej ochrany, chémie, havarijnej pripravenosti a odozvy, riadenia havárií, interakcií medzi ľuďmi, technológiou a organizáciou a oblasť uvádzania do prevádzky,“ uviedla hovorkyňa SE Oľga Baková.

V správe členovia tímu MAAE, okrem iného, vyzdvihli skutočnosť, že v projekte 3. bloku elektrárne v Mochoviciach bolo uskutočnených viac ako 200 vylepšení zameraných na zvýšenie bezpečnosti, vďaka ktorým podrobná pravdepodobnostná analýza preukázala významné zvýšenie celkovej odolnosti elektrárne voči interným aj externým rizikám.

Správa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu podľa Bakovej neidentifikovala žiadne zásadné nedostatky v projekte elektrárne, ktoré by bránili jej uvedeniu do prevádzky a následnej bezpečnej a spoľahlivej prevádzke v nasledujúcich rokoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika