Na hlavný obsah

Od útoku v parížskom klube Bataclan uplynulo päť rokov

Francúzska verejnosť sa spomienkových podujatí pre lockdown nezúčastnila.

Od útoku v parížskom klube Bataclan uplynulo päť rokov
Francúzsky premiér Jean Castex a parížska primátorka Anne Hidalgová kladú vence pred klubom Bataclan. Foto: SITA/AP

Eiffelova veža v piatok (13. 11.) večer vypne svetlá, čím si Paríž uctí obete teroristických útokov spred piatich rokov. Útoky, ktoré sa odohrali 13. novembra 2015 na siedmich miestach v Paríži a na jeho predmestí Saint-Denis, si vyžiadali 130 obetí na životoch a viac ako 400 zranených.

Premiér Jean Castex v sprievode ministrov vnútra a spravodlivosti, Géralda Darmanina a Érica Dupond-Morettiho, v piatok dopoludnia zavítali na všetky miesta útokov a vzdali hold obetiam. Absolvovali tak trasu od národného štadióna Stade de France na predmestí Saint-Denis po klub Bataclan v centre Paríža. Postupne si uctili aj pamiatku obetí streľby do návštevníkov terás reštaurácií a barov: Petit Carillon, Petit Cambodge, Bonne biere, Comptoir Voltaire a La Belle Équipe.

Účasť verejnosti na týchto pietnych aktoch nie je možná pre epidémiu koronavírusu. Združenia pozostalých po obetiach a preživších však vyzvali svojich členov a sympatizantov, aby spomienky sledovali online.

Na podporu združenia Life for Paris, ktorá spája obete parížskych útokov, sa v piatok o 18.00 h uskutoční online koncert skupiny Queen of the Stone Age. Jej frontman je jedným zo zakladateľov rockovej skupiny The Eagle of Death Metal, ktorá v osudný večer pred piatimi rokmi hrala v hudobnom klube Bataclan.

Súd s obvinenými sa blíži

Spomienka na piate výročie atentátov bude posledná pred súdnym procesom, v ktorom pred súd predstúpi jediný preživší člen teroristických kománd Salah Abdeslam a jeho ďalších 20 spoluobžalovaných.  

Proces by mal trvať šesť mesiacov. Konať sa bude v starom paláci Palais de Justice de Paris na ostrove Île-de-la-Cité. Očakáva sa účasť viac ako 1 750 poškodených a desiatok advokátov a novinárov.

Ako informovala parížska primátorka Anne Hidalgová, osvetlenie na Eiffelovej veži bude vypnuté v piatok o 20.00 h a následne sa každú celú hodinu rozbliká. Na konštrukcii Eiffelovej veže sa objaví aj nápis ako pocta všetkým obetiam terorizmu, ako aj motto #FluctuatNecMergitur (v preklade „Zmieta sa, ale nepotopí“), ktoré sa nachádza vo veľkom znaku Paríža.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet