Na hlavný obsah

Odvody bude štát vyberať aj z trinásteho a štrnásteho platu

Ministerstvo práce zrušilo výnimky.

Odvody bude štát vyberať aj z trinásteho a štrnásteho platu
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: TASR

Trináste a štrnáste platy od začiatku budúceho roka už nebudú oslobodené od sociálnych odvodov a ani od dane z príjmu a zdravotných odvodov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú vo štvrtok (26. 11.) schválili poslanci Národnej rady SR. Rezort práce a sociálnych vecí pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina) zrušenie výnimiek pri platení sociálnych odvodov, ktoré v minulom volebnom období presadil predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko, zdôvodňuje potrebou konsolidácie verejných financií.

Vyplácanie 13. a 14. platu oslobodeného od sociálnych odvodov totiž podľa ministerstva práce zakladá v aktuálnom období ekonomickej recesie významný výpadok príjmov v rozpočet verejnej správy. Štrnáste platy budú oslobodené od sociálnych odvodov poslednýkrát v decembri tohto 2020.

Novela zákona má v budúcom roku zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne o 30 miliónov eur a v roku 2022 o približne 26 miliónov eur. Zrušenie odvodovej výnimky sa negatívne dotkne približne 116 000 zamestnancov ročne. „Priemerný ročný pokles príjmov dotknutej skupiny osôb sa odhaduje na úrovni 70,2 eura v roku 2021, na úrovni 61,2 eura v roku 2022 a na úrovni 60,8 eura v roku 2023,“ uvádza ministerstvo.

Zrušením oslobodenia 13. a 14. platov od sociálnych odvodov sa však zvýši vymeriavací základ na určenie nemocenských dávok, dôchodkových dávok, dávky v nezamestnanosti, úrazových dávok a garančnej dávky. „Vyšší vymeriavací základ na platenie poistného bude znamenať v budúcnosti vyššiu sumu dávky sociálneho poistenia,“ upozornil rezort práce.

Trinásty plat bol do výšky 500 eur prvýkrát oslobodený od zdravotného poistenia od roku 2018, od dane z príjmov vlani a od sociálnych odvodov sa mal oslobodiť až od roku 2021. Štrnásty plat v sume najmenej priemerného mesačného zárobku sa do výšky 500 eur prvýkrát oslobodil od zdravotných odvodov od roku 2018, od dane z príjmov takisto od roku 2018 a od sociálnych odvodov od minulého roku. Zo sumy trinásteho a štrnásteho platu, ktorá prevyšuje 500 eur, sa naďalej platia daň z príjmov aj sociálne a zdravotné odvody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika