Na hlavný obsah

Slovinsko sa postavilo na stranu Maďarska a Poľska. Tie blokujú rozpočet EÚ

Prekáža im podmienka dodržiavania zásad právneho štátu.

Slovinsko sa postavilo na stranu Maďarska a Poľska. Tie blokujú rozpočet EÚ
Maďarský premiér Viktor Orbán sa k návrhu Európskej únie stavia odmietavo od kedy sa o ňom začalo hovoriť. Priadalo sa k nemu aj Poľsko a Slovinsko. Foto: SITA/AP/Olivier Matthys

Slovinský predseda vlády Janez Janša podporil Maďarsko a Poľsko v ich spore so zvyškom Európskej únie. V liste zaslanom predsedovi Európskej rady Charlesovi Michelovi tiež odsúdil mechanizmus podmieňujúci vyplácanie financií z rozpočtu EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu. Uviedli to v stredu (18. 11.) tlačové agentúra Belga a AFP.

Zástupcovia Maďarska a Poľska na pondelňajšom (16. 11.) zasadnutí veľvyslancov členských krajín pri EÚ zablokovali prijatie sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027, s ktorým priamo súvisí aj ozdravný plán po koronakríze v hodnote 750 miliárd eur. Obe krajiny totiž odmietajú zavedenie spomínanej podmienky.

„Len nezávislý súdny orgán môže povedať, čo je právny štát, nie politická väčšina,“ napísal Janša v liste zaslanom v utorok (17. novembra) predsedovi Európskej rady.

Pozrite si viac v reportáži RTVS:

Michel bude vo štvrtok (19. 11.) predsedať mimoriadnemu videosamitu EÚ, ktorého hlavnou témou mal byť spoločný postup európskych krajín proti pandémii koronavírusu. Samit sa však podľa všetkého premení na intenzívne úsilie nájsť východisko z politickej krízy, ktorá pri zablokovanom eurorozpočte ohrozuje spustenie mnohých operačných programov EÚ a odklad plánu na oživenie a odolnosť Európy.

Slovinský veľvyslanec pri EÚ sa však v pondelok počas jednania v Bruseli vyjadril za odklad hlasovania, nebol vyslovene proti schváleniu rozpočtu, takže nepodporil pozície Maďarska a Poľska a nezablokoval prijatie dlhodobého rozpočtu a ozdravného plánu. Rovnako sa zachovali aj delegácie Českej republiky a Slovenska, ktoré spolu s Maďarskom a Poľskom tvoria Vyšehradskú štvorku.

Janša, blízky priateľ šéfa maďarskej vlády Viktora Orbána, v liste pre Charlesa Michela odsúdil „dvojaký meter“, ktorý chcú inštitúcie EÚ použiť prostredníctvom mechanizmu podmienenosti čerpania eurofondov s dodržiavaním zásad právneho štátu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet