Na hlavný obsah

Španieli postavia pred súd islamistov podozrivých z útokov v Katalánsku

Nájazdy áut v roku 2017 neprežilo 16 ľudí.

Španieli postavia pred súd islamistov podozrivých z útokov v Katalánsku
Teroristický útok na barcelonskej promenáde Las Ramblas v roku 2017 si vyžiadal 14 obetí a viac ako sto zranených. Foto: TASR/AP

Pred španielskym najvyšším súdom sa v utorok 10. novembra začne proces s trojicou islamistov obvinených zo spoluúčasti na spáchaní teroristického útoku v Barcelone v roku 2017.

Pri útokoch v Barcelone a prímorskom letovisku Cambrils zo 17. a 18. augusta 2017 zahynulo 16 ľudí a ďalších vyše 130 utrpelo zranenia. Teroristi vtedy na oboch miestach autami zámerne vrážali do chodcov. Útok dodávkou na barcelonskej promenáde Las Ramblas si vyžiadal 14 obetí a viac ako 100 zranených.

Podľa polície mala útoky na svedomí 12-členná teroristická bunka. K obom teroristickým akciám sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

V predvečer útoku náhodná explózia zničila dom v meste Alcanar juhozápadne od Barcelony, kde boli uskladnené výbušniny a plynové nádoby. Výbuch vtedy usmrtil imáma, ktorého úrady podozrievali, že bol vodcom teroristickej bunky zodpovednej za útoky v Katalánsku.

Dvaja z obvinených – Španiel a Maročan – čelia obvineniu z príslušnosti k teroristickej organizácii, výroby a skladovania výbušnín a pokusu o spáchanie rozsiahleho útoku. Podľa súdu majú tieto obvinenia súvisieť s výbuchom v Alcanare, a nie priamo s útokom v Barcelone. Prokuratúra pre oboch obvinených požaduje väzenský trest vo výške 41 a 36 rokov. Ďalších osem rokov žiada pre iného Maročana, ktorý je obvinený z spolupáchateľstva.

Od zadržania v roku 2017 sa podozriví nachádzajú vo väzbe, kde čakajú na súdny proces. Ten má podľa agentúry Reuters potrvať do 16. decembra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet