Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Stále viac poľských žien hľadá pomoc s ukončením tehotenstva v zahraničí

Deje sa tak po rozhodnutí poľského súdu, ktoré sprísnilo prístup k interrupciám.

Stále viac poľských žien hľadá pomoc s ukončením tehotenstva v zahraničí
Rozhodnutie poľského ústavného súdu podporovalo proti-potratové hnutie, ktoré dlhodobo vyzýva k sprísneniu interrupčných zákonov v krajine. Foto: SITA/AP/Czarek Sokolowski

Nemecké charitatívne organizácie, ktoré poskytujú pomoc ženám v nechcenom tehotenstve, hlásia prudký nárast počtu telefonátov z Poľska. Situácia nastala po rozhodnutí poľského ústavného súdu z októbra, ktorým sa sprísnil zákon o interrupciách.

Ula Bertinová, dobrovoľníčka v Berlíne sídliacej organizácie Cioca Basia (Teta Basia), ktorá pomáha Poľkám dohodnúť si vykonanie interrupcie v Nemecku, uviedla, že počet telefonátov so žiadosťou o konzultáciu alebo o pomoc trojnásobne narástol.

Rozsudok poľského súdu zrušil ustanovenie zákona, ktoré umožňovalo potraty v prípade závažných anomálií plodu. Táto zmena spustila v Poľsku vlnu protestov.

Aj keď súdny verdikt ešte nenadobudol účinnosť, aktivistické skupiny tvrdia, že poľskí lekári sú teraz ešte zdržanlivejší, keď ich pacientka žiada o vykonanie zákonom povoleného potratu.

Bertinová uviedla, že ženy, ktoré hľadajú pomoc v Nemecku, „si často v Poľsku už začali vybavovať zákrok, ale nikto ho nechce urobiť. Takže sú psychicky vyčerpané a traumatizované“.

Dodala, že tieto ženy sú „potrestané dvakrát, pretože dieťa, ktoré čakajú, sa ukázalo byť choré a nemusí prežiť, ale ony sú nútené porodiť ho. Je to emocionálne týranie“.

Aj ostatné podobné organizácie hlásia nárast volaní o pomoc, a to napriek ťažkostiam pri cestovaní z Poľska do zahraničia, ktoré súvisia s opatreniami na potlačenie šírenia koronavírusu.

Vycestovať pomohli už 40 ženám

Medzi nimi je aj nadnárodné združenie Abortion Without Borders (AWB), ktoré uviedlo, že od rozhodnutia poľského súdu pomohlo vycestovať alebo zariadiť vycestovanie už 40 ženám z Poľska.

Ide o viac ako dvojnásobok mesačného priemeru, uviedla Mara Clarkeová z AWB, podľa ktorej tento náhly nárast záujmu súvisí aj s tým, že na demonštráciách v Poľsku „sa skandoval názov našej organizácie a telefónne číslo“.

Toto združenie spustilo svoju činnosť v decembri minulého roku. Odvtedy už stovkám žien v Poľsku poskytlo informácie, ako sa dostať k tzv. potratovej tabletke. Toto medikamentózne vykonanie potratu nie je v Poľsku zákonom ani povolené, ale ani zakázané.

Pre tie ženy, ktoré potrebujú chirurgický zákrok, ponúka združenie logistickú a finančnú podporu, aby mohli ukončiť tehotenstvo v Rakúsku, Británii, Nemecku alebo Holandsku.

Podľa oficiálnych štatistík v Poľsku, ktoré má 38 miliónov obyvateľov, je každý rok zaznamenaných menej ako 2 000 umelých prerušení tehotenstva. Skupiny na ochranu práv žien odhadujú, že ďalších 200 000 žien postúpi interrupciu nelegálne alebo v zahraničí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet