V Európe za posledný týždeň umrelo na následky ochorenia COVID-19 viac ako 29 000 ľudí – každých 17 sekúnd jeden. Vo štvrtok (19. 11.) to uviedol šéf európskej pobočky Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Hans Kluge.
Počet obetí sa môže podľa Klugeho znížiť len dôsledným dodržiavaním opatrení, vrátanie nosenia rúšok. Zároveň dodáva, že je potrebné bojovať proti dezinformáciám, ktoré sa okolo koronavírusu šíria.
„Ak sa budú rúška nosiť na 95 %, plošné obmedzenia nebudú potrebné,“ uviedol Kluge. Za vyslovene „neefektívne“ označil zatváranie škôl. Deti a dospievajúci podľa neho nie sú primárnymi šíriteľmi koronavírusu.
„Európa je opäť spolu so Spojenými štátmi ohniskom pandémie. Vidíme svetlo na konci tunela, pred nami je ale šesť ťažkých mesiacov,“ dodal.
Podľa šéfa európskej pobočky WHO sa v posledných dňoch dá sledovať pozitívny vývoj, a to predovšetkým v počte nových prípadov. Kým za predminulý týždeň pribudli dva milióny nových prípadov nákazy koronavírusom, minulý týždeň ich už bolo len 1,8 milióna.„Je to síce malý signál, ale je to signál.“
Stále viac európskych krajín aj napriek tomuto zlepšeniu hlási preťaženosť svojich zdravotníckych systémov. Napríklad vo Francúzsku je už viac ako týždeň kapacita jednotiek intenzívnej starostlivosti zaplnená na 95 %, vo Švajčiarsku sú už všetky lôžka na JIS plné.
Podľa štatistiky WHO pripadá na región Európy, do ktorého organizácia počíta napríklad aj Rusko, Turecko a stredoázijské republiky, 28 % všetkých doteraz registrovaných prípadov nákazy koronavírusom a 26 % všetkých úmrtí na COVID-19. Vo viac ako 50 krajinách, ktoré WHO počíta do európskeho regiónu, sa od prepuknutia pandémie nakazilo viac ako 15,8 milióna ľudí a takmer 335 000 ich v dôsledku ochorenia COVID-19 umrelo.
Kluge zároveň varoval pred prehnanými nádejami vkladanými do rýchleho riešenia situácie pomocou vakcín. „Vieme, že dodávky budú obmedzené, predovšetkým v počiatkoch,“ upozornil.