Na hlavný obsah

Anketa Športovec roka má piatich finalistov

SOŠV a RTVS pripravia špeciálny program.

Anketa Športovec roka má piatich finalistov
Na kombosnímke zľava chodec Matej Tóth, cyklista Peter Sagan a lyžiarka Petra Vlhová. Foto: TASR, koláž: RTVS

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová má šancu obhájiť víťazstvo v ankete Športovec roka. Okrem nej figurujú v elitnej päťke aj ďalší bývalí laureáti: cyklista Peter Sagan a chodec Matej Tóth, ktorých doplnili hokejista Erik Černák a šprintér Ján Volko. Víťaza za rok 2020 oficiálne vyhlásia 16. decembra.

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) sa v spolupráci s organizátorom ankety, Klubom športových redaktorov (KŠR) SSN, rozhodol aj v roku 2020, ktorý výrazne ovplyvnilo šírenie choroby COVID-19, pokračovať v každoročnej tradícii vyhlasovania najúspešnejších športovcov.

„Ako strešná organizácia slovenského športu sa SOŠV rozhodol aj tento rok zastrešiť vyhlasovanie výsledkov významnej a tradičnej ankety, ktorá púta pozornosť celej spoločnosti. V končiacom sa roku 2020 sa športový kalendár neustále otriasal v základoch. Napokon sa však podarilo usporiadať pomerne veľa športových akcií, na ktorých sa presadili aj slovenskí športovci. V neľahkých časoch prinášali fanúšikom radosť a nádej, že život sa vráti do normálnych koľají,“ uviedol prezident SOŠV Anton Siekel.

Výbor KŠR sa rozhodol zorganizovať anketu o najúspešnejších slovenských športovcov aj v roku 2020. V porovnaní s minulosťou však prišlo v „okyptenom“ roku k zmene. „Bolo nám, prirodzene, ľúto, že mnohí naši športoví reprezentanti nemohli v tomto roku ukázať svoj kumšt na významných podujatiach a ‚zabojovať’ svojimi výsledkami aj v ankete Športovec roka. Ďalších úspešných reprezentantov sme však o túto populárnu možnosť nechceli obrať, preto sa hlasovalo opäť, hoci o menší počet vyzdvihnutých miest než v minulosti,“ povedal na margo ankety predseda KŠR SSN Tomáš Grosmann.

Z pätice najúspešnejších, ktorí sú odteraz pre verejnosť známi zatiaľ iba podľa abecedy, už traja držali v rukách víťazné žezlo v ankete. Petra Vlhová je obhajkyňou vlaňajšieho prvenstva, Peter Sagan je trojnásobný víťaz ankety (2013, 2015, 2017) a Matej Tóth triumfoval v roku 2016. Vlhová sa medzi ocenenými ocitla celkovo piatykrát, Peter Sagan desiatykrát za sebou a Matej Tóth sa medzi elitu dostal šiestykrát. Šprintér Ján Volko bol v ankete dvakrát štvrtý (2017, 2019). Hokejista Erik Černák je medzi laureátmi ankety premiérovo.

V tomto roku hlasovalo v ankete 94 členov KŠR, ktorí dali svoje hlasy 26 jednotlivcom a šiestim kolektívom. Vzhľadom na redukovanie počtu laureátov sa na hlasovacích lístkoch objavili historicky najnižšie počty jednotlivcov aj kolektívov. Meno najúspešnejšieho športovca sa objavilo na 93 hlasovacích lístkoch. Po uzávierke a vyhodnotení ankety je známe, že na troch miestach za najlepšou päťkou skončili futbalista Martin Dúbravka, hokejista Andrej Sekera a biatlonistka Ivona Fialková.

Súčasná situácia neumožňuje, aby sa slovenská športová rodina stretla na slávnostnom galavečere a v priamom prenose tlieskala najúspešnejším. Slovenský olympijský a športový výbor preto v spolupráci s RTVS pripravuje na 16. december (o 20.30 h na Jednotke) špeciálny program, v ktorom sa verejnosť dozvie poradie v ankete. Vystúpia v ňom všetci laureáti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport