Na hlavný obsah

Benátky zatopila voda, protipovodňový systém sa aktivoval s oneskorením

Benátčania sa museli mestom brodiť.

Benátky zatopila voda, protipovodňový systém sa aktivoval s oneskorením
Benátčania sa musia brodiť zatopením Námestím sv. Marka. Foto: SITA/AP

Vysoká voda zaplavila v utorok (8. 12.) Námestie svätého Marka ako aj väčšinu vyhľadávaných lokalít v Benátkach. Stalo sa tak pre vietor, ktorý bol silnejší než sa očakávalo, v dôsledku čoho sa najprv nepodarilo aktivovať systém protipovodňových bariér. Nakoniec ho uviedli do prevádzky okolo tretej hodiny ráno.

Nový protipovodňový systém pozostávajúci zo 78 ponorných vrát sa aktivuje v prípade, ak predpokladaná výška vodnej hladiny dosiahne minimálne 1,3 metra. V utorok sa očakával nárast na 1,25 metra, neskoro popoludní však už dosahovala 1,38 metra.

V dôsledku toho boli zatopené viaceré obchody a Benátčania sa napriek vyvýšeným chodníkom brodili vo vode. Škody len prehĺbili straty miestnej ekonomiky, ktorá pre koronavírusovú pandémiu prišla o príjmy z turizmu. „Bohužiaľ, počasie je slobodnejšie ako my, robí si čo sa mu zachce,“ uviedol benátsky starosta Luigi Brugnaro v reakcii na neočakávane silný vietor, ktorý vial od Jadranského mora.

V júli Benátky úspešne vyskúšali nový protipovodňový systém nazvaný Mojžiš (MOSE, akronym z talianskeho názvu  Modulo Sperimentale Elettromeccanico) pozostávajúci zo 78 bariér, ktoré je v prípade potreby možné zdvihnúť pomocou natlakovaného vzduchu a vytvoriť tak hrádzu. Benátky má chrániť pred prílivovými vlnami siahajúcimi až do výšky troch metrov. Mesto pred záplavami ochránil v októbri.

Benátky v novembri 2019 zažili najhoršie záplavy za posledných vyše 50 rokov, keď hladina vody v lagúne vystúpila na 1,87 metra. Vysoká voda sa očakáva prinajmenšom do piatka (11. 12.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet