Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Bratislava od nového roka zakáže hazard

Celoplošný zákaz inde nič nevyriešil, bránia sa kasína.

Bratislava od nového roka zakáže hazard
Hrací automat - ilustračné foto. Foto: TASR

Hlavné mesto Slovenska neumožní od 1. januára 2021 umiestnenie herní a kasín na svojom území. V budúcnosti, po vypršaní licencií, sa tak už nebudú môcť nachádzať v hoteloch, moteloch, penziónoch, budovách pre obchod a služby, budovách pre kultúru a na verejnú zábavu či v bytových domoch. Zákaz sa bude týkať nových žiadostí o umiestnenie herne či kasína. Vyplýva to zo všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré vo štvrtok (17. 12.) schválili bratislavskí mestskí poslanci. Zo 40 prítomných hlasovalo za 39, jeden sa zdržal.

Narušovanie poriadku, negatívne dôsledky

Primátor Bratislavy Matúš Vallo uviedol, že metropola SR sa prijatím tohto nariadenia posunie dopredu. Mesto vyhovelo novej petícii za zákaz hazardu, za ktorou stoja občianski aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard. Pod petíciou je 104 516 podpisov Bratislavčanov, z toho 73 434 je platných. Sťažovali sa, že pre hazard dochádza na území hlavného mesta k narušovaniu verejného poriadku. Žiadali preto mestských poslancov, aby prijali spomenuté VZN.

V rámci štvrtkovej debaty o návrhu VZN sa do diskusie prihlásil aj prevádzkovateľ kasín Róbert Vystavil. Celoplošný zákaz hazardu inde na Slovensku či v Česku podľa neho nič nevyriešil a do týchto miest nastúpil čierny trh. „Pracovníci regulačného úradu si dodnes s tým nevedia dať rady,“ poznamenal. Súčasná legislatíva regulácie hazardu je podľa neho dostatočná a takýto zákaz spôsobí len problémy.

Na snímke primátor Bratislavy Matúš Vallo tvrdí, že zákaz hazardu posunie Bratislavu vpred.

Zástupcovia petície za zákaz hazardu naopak privítali, že takéto VZN mesto pripravilo. V diskusii poslancov upozornili na negatívne dôsledky hazardu pre jednotlivcov i spoločnosť.

Predošlé VZN nebolo v súlade so zákonom

Mesto Bratislava malo príjem z vybraných druhov hazardných hier (videohry, rulety, výherné prístroje) v roku 2019 vo výške 2 756 433 eur. V tomto roku bola uhradená prvá splátka odvodu vo výške 803 275 eur. „Prijatie navrhovaného VZN nebude mať žiadny dosah na príjmy rozpočtu do skončenia platnosti licencií vydaných Úradom pre reguláciu hazardných hier. Platnosť týchto licencií je väčšinou do konca roka 2023 – 2024. Zákaz sa bude totiž týkať len nových žiadostí o umiestnenie herne, resp. kasína,“ upozornilo hlavné mesto.

Na území hlavného mesta malo ku koncu roka 2019 prevádzky 89 herní, dve bingá a šesť kasín. Celkový počet technických zariadení prevádzkovaných ku koncu minulého roka bol 2 651 (videohry, rulety, výherné prístroje, výherné prístroje umiestnené v kasíne, bingo).

Absolútny zákaz herní v Bratislave už platil, avšak len od mája 2017 do 28. decembra 2018. Herne sa po vypršaní licencií už nemali nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách na obchod, kultúru či verejnú zábavu. Návrh celoplošného zákazu herní vychádzal z petície, ktorú spustili v máji 2015 vtedajší primátor Ivo Nesrovnal a starostovia bratislavských mestských častí. Petíciu podporilo celkovo 136 139 obyvateľov, platných bolo 98 118 podpisov. Podľa Krajskej prokuratúry v Bratislave však následne prijaté VZN nebolo v súlade so zákonom. S jej argumentmi sa v júni 2018 stotožnil aj Krajský súd v Bratislave, ktorý konštatoval nesúlad so zákonom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny