Na hlavný obsah

Ďalšia facka zdravotníctvu, hodnotia čerstvú novelu organizácie

Praktické sestry sa podľa nej stanú zdravotníckymi asistentmi.

Ďalšia facka zdravotníctvu, hodnotia čerstvú novelu organizácie
Zdravotné sestry sú podobne ako lekári v tomto období mimoriadne vyťažené. Foto: TASR

Súčasná vláda Igora Matoviča v úplnej tajnosti likviduje pojem praktická sestra. V spoločnom vyhlásení na to upozorňujú Asociácia nemocníc Slovenska, Asociácia súkromných lekárov, Asociácia stredných zdravotníckych škôl SR a Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb.

Parlament koncom minulého mesiaca schválil novelu zákona o zdravotných poisťovniach, podľa ktorej od začiatku budúceho roka prestávajú na Slovensku existovať praktické sestry a menia sa na zdravotníckych asistentov.

Absolventky stredných zdravotníckych škôl sa tak už nebudú označovať ako sestry, ale len ako asistentky.

„Súčasná vláda tak opäť ukazuje, že jej na zdravotníkoch a v konečnom dôsledku ani na pacientoch absolútne nezáleží,“ tvrdia zdravotnícke organizácie. Tento krok považujú za dehonestáciu zdravotníckych pracovníkov, ktorí majú za sebou niekoľkoročné odborné štúdium a často dlhoročné skúsenosti s ošetrovaním pacientov.

Skloňujú dosah na celý odbor

„To, že táto úprava prešla bez akejkoľvek diskusie s dotknutými zdravotníckymi organizáciami, bez pripomienkového konania a cez novelu iného zákona vnímame ako ďalšiu facku slovenským zdravotníkom,“ uviedli.

Táto zmena bude mať podľa autorov vyhlásenia výrazný dosah na celé zdravotníctvo. Upozorňujú, že od prijatia novely, ktorá pred dvomi rokmi zaviedla pre absolventov stredných zdravotníckych škôl označenie praktická sestra, sa zvýšil záujem o štúdium tohto odboru viac ako o 40 percent.

„Označenie praktická sestra existuje aj v susednej Českej republike a je dlhodobo etablované napríklad aj v americkom systéme klasifikácie ošetrovateľského personálu,“ dodávajú štyri zdravotnícke asociácie a zväzy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko