Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

EK schválila fúziu dvoch automobilových gigantov

Zlúčiť by sa mali najneskôr v marci 2021.

EK schválila fúziu dvoch automobilových gigantov
Na snímke logo na fasáde koncernu Fiat Chrysler Automobiles (FCA) vo Frankfurte nad Mohanom. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) po niekoľkomesačnom skúmaní schválila fúziu automobilových koncernov PSA (Peugeot Société Anonyme) a FCA (Fiat Chrysler Automobiles), ktorá vytvorí štvrtú najväčšiu svetovú automobilku. Podmienkou súhlasu je, že koncerny kompletne splnia svoje záväzné sľuby, uviedla v pondelok (21. 12.) EK.

„Mohli sme schváliť zlúčenie spoločností FCA a PSA vďaka ich záväzku uľahčiť vstup a expanziu nových poskytovateľov na trhu ľahkých úžitkových vozidiel,“ komentovala rozhodnutie podpredsedníčka EK Margrethe Vestagerová. „Na ostatných trhoch, na ktorých v súčasnosti pôsobia obe automobilky, hospodárska súťaž nestratí dynamiku ani po fúzii,“ dodala.

PSA so značkami Peugeot, Citroën, DS a Opel a FCA sa dohodli na fúzii v decembri 2019. Zlúčenie by sa malo podľa predchádzajúcich vyjadrení zrealizovať najneskôr do konca marca 2021.

Celkový odbyt Fiat Chrysler a PSA dosahoval pred koronakrízou 8,7 milióna vozidiel ročne a tržby 170 miliárd eur. Väčšími automobilovými skupinami boli v roku 2019 len Volkswagen, Toyota a Renault-Nissan.

Nový koncern sa bude volať Stellantis, čo je odvodené z latinského slova stella (hviezda). Medzi jeho značky budú patriť Peugeot, Citroën, DS, Opel, Chrysler, Jeep, Alfa Romeo, Lancia, Abarth alebo Dodge.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika