Na hlavný obsah

Gastropodniky ukázali plán, ako im má štát pomôcť

Súčasné opatrenia považujú za nedostatočné.

Gastropodniky ukázali plán, ako im má štát pomôcť
Od piatka 11. decembra opäť nemôžu gastropodniky prevádzkovať ani terasy. Foto: TASR

Prevádzkovatelia gastropodnikov predstavili v pondelok (14. 12.) šesť opatrení na záchranu sektora v čase koronakrízy.

Konkrétne má ísť o štátnu pomoc, ktorá má zabezpečiť úplnú náhradu mzdy bez zbytočnej byrokracie, štátne záruky za úvery pre gastro prevádzky, podporu nájomného bez spoluúčasti prenajímateľa, priamu finančnú podporu konzumácie v gastro podnikoch, jasné podmienky pre opätovné otvorenie prevádzok a dlhodobé zníženie DPH na stravovacie služby na 10 percent.

Tieto požiadavky predstavili zástupcovia sektora gastro služieb zastrešení v platforme #StáleMámechuť. Štátny tajomník rezortu dopravy Jaroslav Kmeť v pondelok (14. 12.) pred rokovaním vlády informoval, že nasledujúci deň ministerstvo predstaví presné znenie podpory pre oblasť cestovného ruchu, do ktorej patria aj gastroprevádzky.

Zároveň dodal, že nebude možné splniť všetky požiadavky prevádzkovateľov, pretože podporu potrebuje v čase koronakrízy aj zdravotníctvo, školstvo a iné odvetvia.

Nedostatočná pomoc?

„Situácia v sektore gastro služieb je kritická. Už trištvrte roka znášajú gastro prevádzky prísne pandemické obmedzenia, v dôsledku ktorých sú mnohé na pokraji krachu. Zákaz využitia vonkajších terás, ktorý platí od minulého piatka, je ďalšou ranou pre ochromený sektor stravovacích služieb. Nástroje pomoci nie sú účinné a ak sa to nezmení, gastro neprežije zimu,“ konštatovali v pondelok zástupcovia sektora gastro služieb, zastrešení v platforme #StáleMámechuť.

Počas prvej vlny koronarízy zaviedla vláda podporné opatrenia na udržanie zamestnanosti a na pomoc s nájmami. Väčšina gastro prevádzok využila podľa platformy podporu štátu na udržanie zamestnanosti, ktorá však bola nedostatočná, a museli i napriek tomu prepúšťať. Niektorí podnikatelia využili tiež odklad odvodov, preddavkov na daň a splátok úverov, táto možnosť sa však končí na konci roka 2020.

„Je najvyšší čas, aby vláda SR prebrala zodpovednosť za kritickú situáciu v sektore stravovacích služieb a konečne aj týmto podnikom podala pomocnú ruku,“ uzavrela platforma.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika