Na hlavný obsah

Maradona sa čoskoro možno dostane na argentínsku bankovku

Ikonický moment kariéry sa ocitne na zadnej strane.

Maradona sa čoskoro možno dostane na argentínsku bankovku
Archívne foto Diega Maradonu. Foto: TASR/AP

Podobizeň nedávno zosnulej futbalovej legendy Diega Maradonu by sa už čoskoro mohla stať obsahom peňaženiek obyvateľov jeho rodnej Argentíny. Miestna senátorka Norma Durangová totiž navrhla, aby sa tvár jedného z najlepších hráčov futbalovej histórie dostala na argentínske bankovky. Návrh je, aby podobizeň Diega Maradonu bola na bankovke najvyššej nominálnej hodnoty 1 000 pesos, čo je v prepočte približne 10 eur. Informácie prinieslo argentínske periodikum La Nación.

https://twitter.com/IanBroughall/status/1336266541063606274

Na prednej strane by bola tvár niekdajšieho futbalistu, na zadnej vyobrazenie jedného z jeho najslávnejších momentov – pri druhom góle do siete Angličanov vo štvrťfinále MS 1986. Na šampionáte v Mexiku vtedy výber Argentíny dokráčal pod taktovkou Maradonu až k titulu. Dva najznámejšie góly v podaní Maradonu padli v jednom súboji, okrem spomenutého, pri ktorom sa prekľučkoval cez defenzívu súpera, je ním aj zásah na 1:0 tzv. „Božou rukou“.

Diego Armando Maradona zomrel 25. novembra 2020 vo veku 60 rokov na infarkt. „Myšlienka nie je zameraná len uctenie si nášho idolu, malo by to aj ekonomický prínos. Myslím si, že každý turista by chcel z Argentíny odchádzať a vziať si so sebou Maradonu v peňaženke,“ uviedla Durangová pre La Nación. Navrhla tiež vydanie špeciálnej známky na počesť Diega Maradonu. Návrhom senátorky by sa už v úvode roka 2021 mal zaoberať zákonodarný zbor v krajine a rozhodnúť o jej ideách.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport