Na hlavný obsah

Muž, ktorý pri útoku na synagógu v Nemecku zastrelil dvoch ľudí, dostal doživotie

Svoje skutky na súde neoľutoval.

Muž, ktorý pri útoku na synagógu v Nemecku zastrelil dvoch ľudí, dostal doživotie
snímke stopy po streľbe na dverách do synagógy v Halle. Foto: TASR/AP

Na doživotný trest odňatia slobody odsúdil v pondelok (21. 12.) súd v Nemecku pravicového extrémistu, ktorý vlani v októbri po nevydarenom útoku na synagógu v meste Halle zastrelil dvoch ľudí. Informovala o tom agentúra AFP.

Útočník Stephan Balliet (28) sa 9. októbra 2019, na židovský sviatok Jom kipur, pokúsil vo východonemeckom meste Halle zaútočiť na synagógu. Podľa prokuratúry bolo jeho cieľom zastreliť čo najviac z 52 ľudí, ktorí sa tam v tom čase nachádzali.

Dvere na synagóge však mali závoru a preto sa mu nepodarilo dostať dovnútra. Pri úteku z miesta činu však zastrelil dvoch ľudí: 40-ročnú ženu a v predajni s kebabom 20-ročného muža. Viacerých ľudí tiež zranil. Svoj čin streamoval naživo cez internet. Polícia ho zadržala o hodinu a pol neskôr približne 50 kilometrov od Halle.

Muž sa neskôr k týmto činom priznal a v pondelok 21. decembra ho súd odsúdil za dvojnásobnú vraždu a pokus o vraždu. Ide o jeden z najhorším antisemitským útokom v Nemecku od čias druhej svetovej vojny, píše AFP.

Na snímke obžalovaný Stephan Ballietis.
Foto: TASR/AP

Počas súdneho procesu, ktorý sa začal 21. júla, útočník otvorene popieral holokaust, čo je v Nemecku trestný čin. Svoje činy na súde neoľutoval a vyjadril sa, že „útok na synagógu nebol chybou, oni sú moji nepriatelia,“ píše AFP. Agentúra AP pripomína, že za usmrtenie okoloidúcej ženy sa ospravedlnil, pretože podľa vlastných slov „nechcel zabíjať belochov“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet