Na hlavný obsah

Najbližšie dve olympiády budú bez Rusov

Športovci bez prehrešku môžu nastúpiť ako nezávislí.

Najbližšie dve olympiády budú bez Rusov
Olympijské kruhy v Rusku. Foto: SITA/AP

Ruskí športovci nebudú môcť štartovať na OH 2021 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu. Po odvolaní sa Ruska proti štvorročnému dištancu Športový arbitrážny súd (CAS) znížil trest na polovicu. Informovala o tom agentúra DPA.

Tí športovci z Ruska, ktorí sa nedopustili dopingového prehrešku, však budú môcť na najväčších podujatiach štartovať so štatútom „nezávislých“ a bez národných symbolov. Podobne tomu bolo aj na zimnej olympiáde 2018 v Pjongčangu. „Na podujatiach sa nesmie hrať alebo spievať ruská hymna. Na dresoch sa tiež nesmie objaviť znak Ruska,“ cituje agentúra DPA z verdiktu CAS.

Dôvodom trestu je obvinenie z manipulovania dát z antidopingového laboratória v Moskve v rokoch 2012 až 2015 pred ich odovzdaním Svetovej antidopingovej agentúre (WADA). Obsahovali totiž dôkazy o množstve prehreškov, ktoré boli zatajované za pomoci štátu. Verdikt CAS je možné napadnúť na švajčiarskom najvyššom súde. Nádeje sú však minimálne, namietať je totiž možné iba prípadné chyby v pojednávaní a porušenie ľudských práv, nie samotný právny výklad rozhodnutia.

WADA považuje rozhodnutie za „víťazný medzník“. „Sme radi, že sme zvíťazili v tomto významnom prípade. Rozsudok jasne potvrdil naše zistenia, že ruské orgány drzo a nezákonne manipulovali s údajmi z moskovského laboratoria v snahe zakryť inštitucionalizované dopovanie,“ cituje AFP prezidenta WADA Witolda Banku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport