Na hlavný obsah

Parlament začne nový rok voľbou špeciálneho prokurátora

Bývalý špeciálny prokurátor totiž skončil vo väzbe.

Parlament začne nový rok voľbou špeciálneho prokurátora
Na snímke poslanci Národnej rady SR. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR majú špeciálneho prokurátora voliť na schôdzi, ktorá sa začne 26. januára 2021. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu NR SR Borisa Kollára (Sme rodina) zverejneného na webe parlamentu. Termín na podávanie návrhov kandidátov je do 8. januára 2021 do 16.00 h.

Pozícia šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry sa uvoľnila, keďže bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik sa po vzatí do väzby a obvinení funkcie vzdal. Predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Milan Vetrák (OĽANO) pôvodne hovoril o tom, že k voľbe by malo dôjsť v druhej polovici februára.

Kandidáti na špeciálneho prokurátora zatiaľ nie sú známi, každý z nich bude musieť prejsť verejným híringom, podobne ako prednedávnom uchádzači o post generálneho prokurátora.

Špeciálneho prokurátora volí a odvoláva parlament. Jeho funkčné obdobie je sedem rokov. O funkciu sa môže uchádzať občan SR, ktorý je voliteľný do NR SR a dosiahol vek aspoň 40 rokov. Musí mať aspoň 15-ročnú prax v právnickom povolaní a odbornú justičnú skúšku. Posledné dva roky pred vymenovaním nesmie byť vo funkcii prezidenta SR, člena vlády, poslanca NR SR, europoslanca či primátora.

Kandidátov na špeciálneho prokurátora môžu navrhovať poslanci NR SR, minister spravodlivosti, verejný ochranca práv, generálny prokurátor, Rada prokurátorov SR, profesijná organizácia právnikov i právnické fakulty a Ústav štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko