Na hlavný obsah

Pojazdné reštaurácie končia rovnako ako terasy, Staré Mesto ich ruší

Vzniesla sa na ne vlna kritiky.

Pojazdné reštaurácie končia rovnako ako terasy, Staré Mesto ich ruší
Hviezdoslavovo námestie - Staré Mesto, Bratislava. Foto: FB Staré Mesto - srdce Bratislavy

Pojazdné reštaurácie, takzvané food trucky, na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste končia. Mestská časť s platnosťou od piatka (11. 12.) ruší súhlas s užívaním verejného priestranstva prevádzkovateľom týchto zariadení ponúkajúcich občerstvenie formou ambulantného predaja. Na štvrtkovom (10. 12.) brífingu to vyhlásila starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

„Reagujeme tak aj na odporúčanie hlavného epidemiológa, ale taktiež hlavného hygienika s tým, že spoločné stravovanie na verejnom priestranstve je považované za vysoko rizikové. Preto sme pristúpili k zrušeniu ambulantných predajov,“ povedala.

Starostka zároveň poznamenala, že kontrolu v súvislosti s food truckmi, na ktoré sa v poslednom období zniesla vlna kritiky, vykonal aj regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), žiadne porušenie ale nevyhodnotil. „Uvedomujeme si však, že kontrolovať zhromažďovanie ľudí a koncentráciu je nesmierne náročné,“ podotkla Aufrichtová. V zmysle zodpovednosti k občanom tak pojazdné reštaurácie končia v rovnaký deň ako terasy.

Na vedenie mestskej časti sa pre pojazdné reštaurácie zniesla vlna kritiky najmä po enormnom množstve návštevníkov uplynulý víkend. Podľa samosprávy k situácii viedli viaceré faktory, a to pekné jesenné počasie, chuť tráviť predsviatočné obdobie vonku a k tomu znížená obozretnosť.

Pojazdné reštaurácie kritizoval tento týždeň aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Kroku mestskej časti, ktorá síce rovnako ako hlavné mesto neorganizuje vianočné trhy, ale povolila umiestniť food trucky, nerozumie. „Neviem nájsť logické vysvetlenie, prečo sa to deje a prečo krátkodobý zisk uprednostňujeme pred zdravím. Ak by tam siahala moja kompetencia, nikdy by som to nedovolil,“ povedal. Hlavný hygienik SR Ján Mikas tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, keďže ide o miesto predstavujúce zvýšené riziko šírenia koronavírusu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny