Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

„Senzácia za každú cenu.“ Makó je naďalej trestne stíhaný, tvrdí špeciálna prokuratúra

Úrad reagoval na medializované informácie portálu topky.sk.

„Senzácia za každú cenu.“ Makó je naďalej trestne stíhaný, tvrdí špeciálna prokuratúra
Na snímke eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici v sobotu 19. septembra 2020. Foto: TASR

Bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy (FS) Ľudovít Makó je naďalej trestne stíhaný. Uviedla hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová v reakcii na medializované informácie o zastavení trestného stíhania, ktoré priniesol portál topky.sk.

„V prvom rade je potrebné uviesť, že kauza ‚Božie mlyny‘ má a vždy mala len jedného dozorového prokurátora, ktorý vo veci koná a rozhoduje. V druhom rade, čo je aj podstatnejšie, obvinený Ľ. M. je aj naďalej trestne stíhaný za viaceré skutky, za ktoré mu doposiaľ bolo vznesené obvinenie.“

Jana Tökölyová,
hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry

Ľudovít Makó má teda naďalej procesné postavenie obvineného a nebolo voči nemu vydané žiadne meritórne procesné rozhodnutie, ktoré by malo charakter odklonu v trestnom konaní, ani uznesenie o podmienečnom zastavení trestného stíhania.

Portál zavádzal aj v minulosti

Ako dodala hovorkyňa, ÚŠP upozorňuje, že portál v minulosti opakovane o úkonoch trestného konania ÚŠP informoval nepravdivo a zavádzajúco.

„Takéto konanie vzbudzuje podozrenie, že ide o zámer v snahe vzbudiť senzáciu za každú cenu. Ako príklad možno uviesť informovanie v poslednom novembrom týždni tohto roka, kedy portál nakrátko zverejnil informáciu o zadržaní exministra Petra Žigu, čo sa absolútne nezakladalo na pravde,“ zdôraznila hovorkyňa.

Zadržaný od septembra

Ľudovíta Makóa zadržala polícia 17. septembra, je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zločinu obmedzovania osobnej slobody a obzvlášť závažného zločinu vydierania. Spolupracovať mal s bratislavskou skupinou takáčovcov. Následne vzal dozorový prokurátor do úvahy aj postoj obvineného k trestnému konaniu a 13. novembra ho prepustil na slobodu.

Podľa medializovaných správ na základe jeho výpovedí rozbehli ďalšie akcie NAKA, pri ktorých boli zadržaní, obvinení a napokon väzobne stíhaní špeciálny prokurátor Dušan Kováčik a zástupca úradu zvláštnych policajných činností Norbert Paksi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko